| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Mediacja > Mediacje w biznesie

Mediacje w biznesie

Istnieje wiele sposobów rozwiązywania konfliktów. Rozwiązywanie sporów przed sądem często związane jest z dużymi wydatkami oraz upływem czasu od wniesienia pozwu do uprawomocnienia się wyroku. Z tego właśnie powodu szczególnie w biznesie warto docenić rolę negocjacji i mediacji.

Jeżeli strony w toku procesu sądowego rozpoczną mediację, na skutek której zawrą ugodę, sąd zwróci 3/4 uiszczonej opłaty sądowej od pozwu. Koszt nadania klauzuli wykonalności ugodzie zawartej przed mediatorem w wyniku prowadzenia mediacji na podstawie umowy stron to tylko 50 zł, czyli może się okazać, że koszt uzyskania tytułu wykonawczego uprawniającego do wszczęcia egzekucji w sprawie o dużej wartości przedmiotu sporu będzie wynosił jedynie 50 zł (poza kosztami mediatora), co zważywszy na to, że opłata od pozwu wynosi 5 % wartości przedmiotu sporu, a sprawa w sądzie może trwać latami, wydaje się rozwiązaniem niezwykle korzystnym. Nie należy się też obawiać, że wszczęcie mediacji spowoduje, że nie będziemy mogli dochodzić naszego roszczenia przed sądem, z powodu np. przedawnienia. Wszczęcie mediacji podobnie jak wniesienie pozwu przerywa bowiem bieg terminu przedawnienia (po przerwaniu termin przedawnienia biegnie na nowo). Z uwagi na korzyści płynące z wszczęcia postępowania mediacyjnego warto w  zawieranych w toku działalności umowach dodać tzw. klauzulę mediacyjną, zgodnie z którą spory powstałe na tle wykonywanych umów w pierwszej kolejności kierowane będę do mediacji. Z pewnością pozwoli to na uniknięcie postępowania sądowego i samodzielne rozwiązanie konfliktu.

Jakie zasady obowiązują podczas mediacji?

Prowadzenie mediacji w biznesie jest więc szczególnie opłacalne i korzystne. Mediacje gospodarcze pozwalają na sprawne, tańsze i znacznie szybsze niż sądowe rozwiązywanie konfliktów w wielu branżach (szczególnie konfliktów skomplikowanych, w przypadku których w postępowaniu sądowym  konieczne byłoby np. powoływanie biegłych). Mediacje są narzędziem szeroko docenianym w krajach Europy Zachodniej, cieszą się też dużą popularnością w USA. Korzyści płynące z poddawania sporów mediacjom powinny zostać docenione również przez polskich przedsiębiorców.

Jak dokonać zapisu na sąd polubowny?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Sikora

Prawnik, rzecznik patentowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK