| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Mediacja > Jaka jest różnica między postępowaniem pojednawczym, a mediacją?

Jaka jest różnica między postępowaniem pojednawczym, a mediacją?

Zarówno w postępowaniu mediacyjnym, jak i w postępowaniu pojednawczym strony mogą zawrzeć ugodę. Czym zatem różnią się te dwie instytucje?

Charakter postępowań

Postępowanie mediacyjne może być prowadzone na podstawie umowy o mediację, albo w określonych warunkach na podstawie postanowienia sądu kierującego strony do mediacji. Z kolei w przypadku postępowania pojednawczego, przepisy Kodeksu postępowania stanowią, że w sprawach cywilnych, których charakter na to zezwala, mogą być uregulowane drogą ugody zawartej przed wniesieniem pozwu.

Postępowanie pojednawcze jest postępowaniem procesowym, czyli odbywa się z zachowaniem przepisów procedury cywilnej przed sądem powszechnym, z udziałem sędziego. Postępowanie pojednawcze (podobnie jak postępowanie mediacyjne) może stanowić element toczącego się później procesu.

W każdym jednak przypadku postępowanie pojednawcze wyprzedza proces, bowiem może odbyć się jedynie przed wniesieniem pozwu do sądu. Z kolei mediacja, co już zaznaczono powyżej, może toczyć się na podstawie umowy stron o mediację może stanowić niezależny od rozprawy element. 

Polecamy: Kodeks Postępowania Cywilnego

Różnice między mediacją, a postępowaniem pojednawczym

Najważniejsze różnice między postępowaniem mediacyjnym a pojednawczym są następujące:

  •  mediacja odbywa się przed niezależnym i bezstronnym mediatorem i nie stanowi postępowania sądowego, z kolei postępowanie pojednawcze odbywa się według procedury cywilnej;
  •  w mediacji strony mają prawo wybrać mediatora, w postępowaniu pojednawczym możliwość taka nie istnieje;
  •  postępowanie mediacyjne nie jest jawne, z kolei postępowanie pojednawcze co do zasady jest jawne;
  •  w przypadku postępowania mediacyjnego strona składając wniosek o jego przeprowadzenie, nie może być pewna, że mediacja odbędzie się (zależy od woli drugiej strony), z kolei w przypadku postępowania pojednawczego posiedzenie w tej sprawie odbędzie się niezależnie od stanowiska przeciwnika, z którym strona nie musi się nawet wcześniej kontaktować i uzgadniać propozycji układowych.;
  •  mediator ma prawo do wynagrodzenia i zwrotu wydatków związanych z przeprowadzeniem mediacji, chyba że wyrazi zgodę na prowadzenie mediacji bez wynagrodzenia – wynagrodzenie i zwrot wydatków obciążają strony. Z kolei opłatę stałą w wysokości 40 złotych pobiera się od wniosku o przeprowadzenie postępowania pojednawczego ( art. 23 pkt 3 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).

Przeczytaj: Jak zawrzeć ugodę przed sądem?

Zarówno w postępowaniu mediacyjnym, jak i postępowaniu pojednawczym strony mogą zewrzeć ugodę, której treść wciągana jest do protokołu. Ugoda zawarta przed sądem lub mediatorem i zatwierdzona przez sąd może stanowić tytuł egzekucyjny i po nadaniu klauzuli wykonalności stanowić podstawę do prowadzenia egzekucji komorniczej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sklep zonazielona.pl

proponuje ekskluzywne, designerskie meble i elementy wystroju wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »