| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Dokumenty > Dokumentów nie musisz poświadczać u notariusza

Dokumentów nie musisz poświadczać u notariusza

Po ostatniej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, reprezentujący stronę pełnomocnicy profesjonalni uzyskali szersze uprawnienia w zakresie poświadczania dokumentów.

Jak było do tej pory

Przed nowelizacją (Dz. U. 2009 Nr 216, poz. 167), która weszła w życie 1 stycznia 2010 roku profesjonalny pełnomocnik strony (adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy) radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa) mógł co do zasady poświadczyć za zgodność jedynie odpis pełnomocnictwa udzielonego w sprawie. Co prawda procedura odrębna w sprawach gospodarczych przewidywała pewne odrębności (m.in. w zakresie faktur) – jednak co do zasady każda kopia dokumentu kierowana do sądu (bo już nie odpis dla strony) powinna być złożona w oryginale lub poświadczona za zgodność z oryginałem przez notariusza.

Polecamy: Kto może być pełnomocnikiem procesowym

Powodowało to zwiększenie kosztów (każda poświadczona przez notariusza strona A4 to koszt 6 zł +VAT) a także próby poszerzania uprawnień adwokatów i radców prawnych (torpedowane przez Sąd Najwyższy). Co ciekawe wiele sądów uznawało dokumenty poświadczane przez pełnomocników- mimo braku pozwalającej na to wprost normy.

Nowa norma

Znowelizowany art. 129 kpc wskazuje w §2, iż :

Zamiast oryginału dokumentu strona może złożyć odpis dokumentu, jeżeli jego zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub radcą Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

Paragraf 3 ww. artykułu wskazuje jednocześnie, iż takie poświadczenie ma charakter dokumentu urzędowego. Co ważne, umiejscowienie przepisu, wskazuje, że ma on zastosowanie we wszystkich rodzajach spraw rozpoznawanych w oparciu o kodeks postępowania cywilnego- chyba, że norma szczególna stanowić będzie inaczej.

Sąd zawsze może wezwać stronę do okazania oryginału dokumentu.

Zakres poświadczenia

Nowa norma ma zastosowanie jedynie na gruncie procedury cywilnej- co oznacza, że w żadnym innym trybie radca, czy adwokat nie ma takiego upoważnienie. Co ważne, to uprawnienie funkcjonuje jedynie na potrzeby konkretnego postępowania sądowego, w którym działa dany pełnomocnik. Nie można więc udać się "z ulicy" do dowolnego radcy prawnego i poprosić o sporządzenie poświadczonej kopii dla celów innych (np. administracyjnych) niż postępowania cywilnego. 

Zobacz: Notariusz potwierdzi w protokole naruszenie praw w internecie

Ustawa nie ogranicza jednak katalogu dokumentów, które pełnomocnik może poświadczyć- m.in. dopuszczalne jest to do takich dokumentów urzędowych jak opatrzony pieczęcią odpis KRS.

Jeśli dokument poświadczony przez pełnomocnika nie odpowiada oryginałowi- ponosi on nie tylko odpowiedzialność dyscyplinarną (korporacyjną) ale i karną.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nowa norma ma zastosowanie jedynie na gruncie procedury cywilnej- co oznacza, że w żadnym innym trybie radca, czy adwokat nie ma takiego upoważnienie.
Nowa norma ma zastosowanie jedynie na gruncie procedury cywilnej- co oznacza, że w żadnym innym trybie radca, czy adwokat nie ma takiego upoważnienie.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK