| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Dokumenty > Dokumentów nie musisz poświadczać u notariusza

Dokumentów nie musisz poświadczać u notariusza

Po ostatniej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, reprezentujący stronę pełnomocnicy profesjonalni uzyskali szersze uprawnienia w zakresie poświadczania dokumentów.

Jak było do tej pory

Przed nowelizacją (Dz. U. 2009 Nr 216, poz. 167), która weszła w życie 1 stycznia 2010 roku profesjonalny pełnomocnik strony (adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy) radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa) mógł co do zasady poświadczyć za zgodność jedynie odpis pełnomocnictwa udzielonego w sprawie. Co prawda procedura odrębna w sprawach gospodarczych przewidywała pewne odrębności (m.in. w zakresie faktur) – jednak co do zasady każda kopia dokumentu kierowana do sądu (bo już nie odpis dla strony) powinna być złożona w oryginale lub poświadczona za zgodność z oryginałem przez notariusza.

Polecamy: Kto może być pełnomocnikiem procesowym

Powodowało to zwiększenie kosztów (każda poświadczona przez notariusza strona A4 to koszt 6 zł +VAT) a także próby poszerzania uprawnień adwokatów i radców prawnych (torpedowane przez Sąd Najwyższy). Co ciekawe wiele sądów uznawało dokumenty poświadczane przez pełnomocników- mimo braku pozwalającej na to wprost normy.

Nowa norma

Znowelizowany art. 129 kpc wskazuje w §2, iż :

Zamiast oryginału dokumentu strona może złożyć odpis dokumentu, jeżeli jego zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub radcą Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

Paragraf 3 ww. artykułu wskazuje jednocześnie, iż takie poświadczenie ma charakter dokumentu urzędowego. Co ważne, umiejscowienie przepisu, wskazuje, że ma on zastosowanie we wszystkich rodzajach spraw rozpoznawanych w oparciu o kodeks postępowania cywilnego- chyba, że norma szczególna stanowić będzie inaczej.

Sąd zawsze może wezwać stronę do okazania oryginału dokumentu.

Zakres poświadczenia

Nowa norma ma zastosowanie jedynie na gruncie procedury cywilnej- co oznacza, że w żadnym innym trybie radca, czy adwokat nie ma takiego upoważnienie. Co ważne, to uprawnienie funkcjonuje jedynie na potrzeby konkretnego postępowania sądowego, w którym działa dany pełnomocnik. Nie można więc udać się "z ulicy" do dowolnego radcy prawnego i poprosić o sporządzenie poświadczonej kopii dla celów innych (np. administracyjnych) niż postępowania cywilnego. 

Zobacz: Notariusz potwierdzi w protokole naruszenie praw w internecie

Ustawa nie ogranicza jednak katalogu dokumentów, które pełnomocnik może poświadczyć- m.in. dopuszczalne jest to do takich dokumentów urzędowych jak opatrzony pieczęcią odpis KRS.

Jeśli dokument poświadczony przez pełnomocnika nie odpowiada oryginałowi- ponosi on nie tylko odpowiedzialność dyscyplinarną (korporacyjną) ale i karną.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nowa norma ma zastosowanie jedynie na gruncie procedury cywilnej- co oznacza, że w żadnym innym trybie radca, czy adwokat nie ma takiego upoważnienie.
Nowa norma ma zastosowanie jedynie na gruncie procedury cywilnej- co oznacza, że w żadnym innym trybie radca, czy adwokat nie ma takiego upoważnienie.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Żur

Menedżer produktu w nazwa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK