| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Dokumenty > Jak wykorzystać fakturę przed sądem?

Jak wykorzystać fakturę przed sądem?

Faktura jest dokumentem księgowym, jednak bardzo często jest przydatnym dowodem w sprawach sądowych.

Faktura jest dokumentem prywatnym. Pochodzi bowiem ona z dokumentacji księgowej przedsiębiorcy. Jest, można tak powiedzieć, przez niego wytwarzana.

Faktura jak każdy dokument prywatny stanowi dowód tego, że osoba, która go podpisała, złożyła oświadczenie zawarte w dokumencie. Nie stanowią one zatem dowodu tego, co zostało nim zaświadczone.

Faktura w sądzie

Faktura stanowi bardzo często spotykany dowód w sprawie. Zwłaszcza jeżeli są podpisane przez kontrahenta. Są wtedy bowiem dowodem na to, że ktoś naprawdę nabył towar lub usługę.

Faktura może być również dowodem nabycia jakiejś rzeczy. W tym znaczeniu faktura będzie wykorzystywana w procesach wydobywczych (windykacyjnych) czy negatoryjnych.

Podpisana faktura wraz dokumentem wydania towaru stanowi nie tylko dowód na zaakceptowanie zobowiązania ale również na odbiór przedmiotu świadczenia.

Zobacz: Czy sąd może zażądać przedstawienia dokumentu?

W postępowaniu nakazowym

Podpisana umowa stanowi również dowód na doręczenie jej pozwanemu. Natomiast zgodnie z art. 485par. 2a nakaz zapłaty wydaje się na podstawie dołączonych do pozwu umowy, dowodu spełnienia świadczenia niepieniężnego oraz właśnie dowodu doręczenia faktury lub rachunku. Podpis na fakturze stanowi bez wątpienia dowód doręczenia faktury pozwanemu.

Podsumowanie

Faktura sama w sobie nie jest cennym dowodem w sprawie. Pochodzi bowiem ona od jednej ze stron. Strona sama wpływa na treść umowy dlatego też nie można jej uznać za dowód „obiektywny”.

Zobacz: Czym jest dowód z dokumentu?

Dużo większe znaczenie ma faktura, która jest podpisana przez stronę przeciwną. Stanowi ona bowiem dowód na zaakceptowanie zobowiązania a także na to, że faktura została doręczona drugie stronie

W postępowaniu gospodarczym fakturę należy dołączyć do pozwu. Zgodnie bowiem z ogólną regulacją powód do pozwu musi dołączyć wszystkie dowody na potwierdzenie tez zawartych w pozwie.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

aktura może być również dowodem nabycia jakiejś rzeczy. W tym znaczeniu faktura będzie wykorzystywana w procesach wydobywczych (windykacyjnych) czy negatoryjnych.
aktura może być również dowodem nabycia jakiejś rzeczy. W tym znaczeniu faktura będzie wykorzystywana w procesach wydobywczych (windykacyjnych) czy negatoryjnych.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK