| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Dokumenty > Odpis z księgi wieczystej

Odpis z księgi wieczystej

Księgi wieczyste prowadzi się dla nieruchomości oraz dla spółdzielczych praw rzeczowych. Odpis z księgi wieczystej (KW) jest bardzo przydatnym dokumentem gdy dochodzimy praw związanych z własnością lub posiadaniem nieruchomości.

Księgi wieczyste prowadzą sądy rejonowe. Dla każdej nieruchomości założone są akta. W aktach tych umieszcza się dokumenty dotyczące nieruchomości takie jak umowy zbycia nieruchomości, dokumenty na podstawie których obciążono nieruchomość lub dokonano jej podziału.

Struktura

Odpis z KW składa się z czterech działów. Pierwszy z nich zawiera informacje ogólne takie jak położenie nieruchomości, numer działki, numer księgi wieczystej, oznaczenie sądu prowadzącego akta dla danej nieruchomości. Dział drugi poświęcony jest własności nieruchomości. Znajdziemy w nim informacje na temat kolejnych właścicieli nieruchomości. W dziale trzecim zawarte są informacje o ograniczonych prawach rzeczowych, w czwartym natomiast dane dotyczące hipoteki.

Zobacz: Kiedy należy wysłać wezwanie do zapłaty?

Gdzie zdobyć

Odpis z KW można uzyskać w sądzie wieczystoksięgowym. Jeżeli księga ma postać elektroniczną (jest zmigrowana) wtedy odpis można uzyskać w dowolnym sądzie wieczystoksięgowym. Jeżeli natomiast księga jest nie zmigrowana wtedy odpis można uzyskać w sądzie który prowadzi akta księgi.

Opłaty

Opłata za odpis zależy od jej rodzaju. Wyróżniamy bowiem odpisy pełne i odpisy aktualne. Najczęściej wykorzystywany jest odpis aktualny- można z niego się dowiedzieć o obecnym stanie prawnym nieruchomości. Kosztuje on 30 zł. Opłatę taką można wnieść w kasie sądu lub przelewem na rachunek bankowy.
Odpis pełny jest dwa razy droższy (60 zł) i zawiera dane o wszystkich właścicielach nieruchomości oraz o wszystkich (nawet tych istniejących w przeszłości) obciążeniach nieruchomości.

Zobacz: Jak wykorzystać fakturę przed sądem?

Załącznik

Odpis z księgi wieczystej należy dołączyć do pozwów, których przedmiotem jest nieruchomość. Takie pozwy to pozew windykacyjny, pozew negatoryjny czy też pozew o ustalenie istnienia stosunku najmu.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK