| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Dokumenty > Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych 2012 - będą kolejne zmiany

Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych 2012 - będą kolejne zmiany

Rezygnacja ze znaków sądowych, Platforma Elektronicznych Płatności, opłata za sporządzenie uzasadnienia orzeczenia – to tylko niektóre ze zmian, które zawiera projekt założeń noweli ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Za co i ile trzeba będzie zapłacić?

Wyrok Trybunału

Nowelizacja ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. z 2010 r. Nr 90, poz. 594, z późn. zm.), dalej nazywanej ustawą, ma na celu m.in. realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 29 kwietnia 2008 r., sygn. akt SK 11/7, celem  usunięcia wątpliwości, co do właściwości sądu, do którego można wnosić opłaty sądowe w sprawach cywilnych. Według projektu, sądem właściwym w tym zakresie będzie sąd, do którego wniesiono pismo podlegające opłacie. Wprowadzenie takiego przepisu ma pozwolić na opłacenie apelacji i zażalenia w sądzie II instancji, który to przekaże środek odwoławczy sądowi I instancji wraz z informacją o uiszczeniu należnej opłaty.

Koniec znaków sądowych

Kolejnym celem projektowanej nowelizacji jest ujednolicenie sposobów wnoszenia opłat sądowych poprzez zlikwidowanie instytucji znaków sadowych. Znaki sądowe nabywane są w sądzie i mogą być stosowane jako opłata tylko, gdy nie przekracza ona wysokości 1500 zł. Argumentem przemawiającym za zniesieniem tej formy opłat są przede wszystkim znaczne koszty obciążające Skarb Państwa z tytułu druku i dystrybucji znaków.

Pozostaną dwie drogi uiszczania kosztów sądowych – bezgotówkowa (na rachunek bieżący dochodów właściwego sądu) i gotówkowa (wpłata w kasie sądu). Jednak projekt zakłada także wprowadzenie (w drodze rozporządzenia) nowej instytucji - Platformy Elektronicznych Płatności. Docelowo to ona ma stać się głównym kanałem poboru należnych opłat sądowych. Za jej pomocą opłaty będą mogły być wnoszone w drodze różnych form płatności – kart płatniczych, przelewów, wpłat na konto. Rozwiązanie to jest konsekwencją elektronizacji postępowań sądowych, która ma usprawnić funkcjonowanie sądownictwa w Polsce.

Kalkulator opłat sądowych przy sprawach cywilnych

Opłata sądowa – kiedy uiścić i w jakiej wysokości?

Zmiany

Projekt nowelizacji ustawy przewiduje szereg zmian wysokości , ale też sposobu naliczania opłat sądowych. Jedną z nich jest zmiana zasady ustalania wysokości opłaty w sprawach o stwierdzenie zasiedzenia. Zamiast stałej kwoty 40 zł tytułem opłaty za wniosek o stwierdzenie nabycia w drodze zasiedzenia własności ruchomości i  2000 zł w przypadku nabycia nieruchomości, proponowany jest powrót do wcześniejszych rozwiązań, wiążących wysokość opłaty z wartością prawa podlegającego zasiedzeniu. Stała kwota 2000 zł, niezależna od wartości nieruchomości, może być bowiem barierą dla tych, którzy chcieliby wystąpić o zasiedzenie mniej wartościowych nieruchomości. Nowa opłata ma wynosić 2.5 % wartości przedmiotu zasiedzenia.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adam Misiński

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK