| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Dokumenty > Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych 2012 - będą kolejne zmiany

Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych 2012 - będą kolejne zmiany

Rezygnacja ze znaków sądowych, Platforma Elektronicznych Płatności, opłata za sporządzenie uzasadnienia orzeczenia – to tylko niektóre ze zmian, które zawiera projekt założeń noweli ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Za co i ile trzeba będzie zapłacić?

Podwyższeniu mają ulec m.in. opłaty od:

  • zażalenia na oddalenie wniosku o wyłączenie sędziego lub ławnika, skazania na grzywnę, przymusowego sprowadzenia lub aresztowania świadka - z 40 zł do 100 zł;
  • wniosku o stwierdzenie nabycia spadku – z 50 zł do 100 zł;
  • każdej strony poświadczonego odpisu dokumentu z akt sprawy – z 6 zł do 10 zł;
  • wydania kopii na podstawie akt sprawy – z 1 zł do 2 zł.

Uporządkowane mają zostać opłaty w sprawach o naruszenie dóbr osobistych – od pozwu w sprawach o ochronę dóbr osobistych w zakresie roszczeń niemajątkowych ma obowiązywać opłata w wysokości 600 zł.

W sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego zaś, wymóg zwrotu połowy opłaty od pozwu ma obowiązywać, nie tylko w przypadku orzeczenia rozwodu lub separacji na zgodny wniosek stron bez orzekania o winie, ale także w przypadku porozumienia co do kontaktów z małoletnimi dziećmi. W zamyśle projektodawców, ma to stanowić zachętę do konsensualnego wypracowania akceptowalnego dla małżonków porozumienia, uwzględniającego dobro dzieci.

Projekt zakłada także odejście od zasady, że bez wniesienia opłaty, sąd nie podejmuje czynności. Będzie to możliwe w przypadku opłat kancelaryjnych (np. wydania odpisu) do kwoty 10 zł -  nieuiszczenie tej kwoty spowoduje wszczęcie egzekucji, jak w przypadku każdego innego długu. W postępowaniu uproszczonym zaś planowana jest całkowita rezygnacja z poboru opłat stałych i zastąpienie ich opłatą stosunkową.

Nowe opłaty i zwolnienia

Nowelizacja ustawy przewiduje także wprowadzenie dodatkowych opłat. Jedną z ważniejszych, szczególnie z punktu widzenia sędziów, jest opłata od wniosku o sporządzenie uzasadnienia. Opłata ta wynosić ma  50 zł (pierwotnym założeniem była kwota 100 zł), przy czym przewiduje się możliwość zaliczenia jej na poczet opłaty należnej od wniesienia zaskarżenia. W założeniu ustawodawcy,  zapoznanie się z treścią uzasadnienia ma bowiem dać stronie możliwość rozważenia wniesienia środka odwoławczego. Tymczasem statystyki Ministerstwa Sprawiedliwości pokazują, że nierzadkie jest wnioskowanie o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia, które nie będzie zaskarżane, ponieważ strona nie ma w tym interesu prawnego, bądź też orzeczenie to w ogóle nie podlega zaskarżeniu.

Wszystko o kosztach postępowania sądowego

Inną nową opłatą jest wymóg opłacenia wniosku o ustanowienie służebności przesyłu w kwocie 200 zł, opłata od wniosku o wydanie dalszego tytułu wykonawczego w wysokości 40 zł, a także – co jest nieuniknionym skutkiem wejścia na sale sądowe nagrywania i e-protokołów - opłata od e-zapisu z posiedzenia w wysokości 10 zł.

Projekt nowelizacja ustawy poszerza także katalog podmiotów całkowicie zwolnionych od ponoszenia kosztów sądowych. Planowane jest, by obowiązku uiszczania opłat sądowych nie mieli: kurator wyznaczony przez sąd orzekający, opiekuńczy lub rejestrowy, prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, a także Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Przedstawione powyżej najważniejsze z projektowanych zmian mają według projektodawców wpłynąć na usprawnienie systemu uiszczania opłat sądowych w sprawach cywilnych, realne oszczędności zaś ma przynieść w głównej mierze likwidacja znaków sądowych. Obecnie trwają prace nad uwagami zgłoszonymi w toku uzgodnień międzyresortowych, a następnie projekt ma być przekazany pod obrady Rady Ministrów.

Opracowała

Katarzyna Dyrdowska

Projekt nowelizacji ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK