| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Dokumenty > Czy sąd może zażądać przedstawienia dokumentu?

Czy sąd może zażądać przedstawienia dokumentu?

Zgodnie z art. 248 § 1 Kodeksu Postępowania Cywilnego każdy jest obowiązany do przedstawienia na zarządzenie sądu w oznaczonym terminie i miejscu dokument znajdujący się w jego posiadaniu i stanowiący dowód faktu istotnego dla rozstrzygnięcia sprawy, chyba że dokument zawiera tajemnicę państwową. Czy można uchylić się od tego obowiązku?

Co do zasady każdy, kto znajduje się w posiadaniu dokumentu obowiązany jest przedstawić ten dokument, jeżeli sąd tak zarządzi. Posiadaczem dokumentu jest zarówno ten, kto faktycznie włada dokumentem jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto dokumentem włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny).

Dokument stanowiący dowód faktu istotnego dla rozstrzygnięcia sprawy powinien być przedstawiony w określonym w zarządzeniu sądu terminie i miejscu. Przy czym obowiązek ten nie dotyczy dokumentów, które zawierają tajemnicę państwową.

Porównaj: Czym jest dowód z dokumentu

Kto może się uchylić od obowiązku przedstawienia dokumentu?

Od obowiązku przedstawienia na zarządzenie sądu dokumentu znajdującego się w jego posiadaniu może uchylić się ten:

  • kto co do okoliczności objętych treścią dokumentu mógłby jako świadek odmówić zeznania albo
  • kto posiada dokument w imieniu osoby trzeciej, która mogłaby z takich samych przyczyn sprzeciwić się przedstawieniu dokumentu.

Nie będzie można uchylić się od obowiązku przedstawienia dokumentu i odmówić przedstawienia dokumentu wówczas, gdy jego posiadacz lub osoba trzecia obowiązani są do tego względem chociażby jednej ze stron albo gdy dokument wystawiony jest w interesie strony, która żąda przeprowadzenia dowodu. Strona nie może ponadto odmówić przedstawienia dokumentu, jeżeli szkoda, na którą byłaby przez to narażona, polega na przegraniu procesu.

Polecamy serwis Spółki

Co w przypadku gdy osoba będąca w posiadaniu dokumentu nie przedstawi go zgodnie z zarządzeniem sądu?

  • w przypadku, gdy odmowa pochodzi od osoby trzeciej - sąd za nieuzasadnioną odmowę przedstawienia dokumentu przez osobę trzecią, po wysłuchaniu jej oraz stron co do zasadności odmowy, skaże tę osobę na grzywnę.
  • w przypadku, gdy strona odmówi przedstawienia dokumentu – wówczas sąd oceni jakie znaczenie nadać odmowie przedstawienia przez stronę dowodu lub przeszkodom stawianym przez nią w jego przeprowadzeniu wbrew postanowieniu sądu.

Więcej informacji na prawnikow.pl/forum

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK