| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Dokumenty > Czym jest dowód z dokumentu?

Czym jest dowód z dokumentu?

Mimo, że przepisy Kodeksu Postępowania Cywilnego nie zawierają definicji dokumentu, przyjmuje się, że dokumentem jest utrwalone, wyłącznie w formie pisemnej (niezależnie od materiału, na którym zostało sporządzone), uzewnętrznienie wszelkiego rodzaju spostrzeżeń, myśli, oświadczeń ludzkich, nadające się do wielokrotnego wykorzystania.

Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego wyróżniają dokumenty urzędowe i prywatne.

Czym jest dokument urzędowy?

Dokument urzędowy to dokument sporządzony w odpowiedniej formie przez powołane do tego organy władzy publicznej w zakresie ich działania. To także dokument sporządzony w odpowiedniej formie przez organizacje zawodowe, samorządowe, spółdzielcze i inne organizacje społeczne w zakresie powierzonych im przez przepisy ustawy spraw z dziedziny administracji publicznej.

Porównaj: Jak poświadczać dokumenty za zgodność z oryginałem?

Co oznacza, że dany dokument jest dokumentem urzędowym?

Jeżeli dany dokument jest dokumentem urzędowym oznacza to, że to co zostało w nim zawarte jest zgodne z prawdą. Dokument taki korzysta z domniemania prawdziwości – autentyczności pochodzenia takiego dokumentu od jego wystawcy.

Czym jest dokument prywatny?

Dokument prywatny to każdy dokument pisemny, który nie może zostać uznany za dokument urzędowy (nie spełnia kryteriów dokumentu urzędowego). Z każdym dokumentem prywatnym związane jest domniemanie (obalane). Dokument prywatny korzysta z domniemania prawdziwości i autentyczności pochodzenia odnośnie zawartego w nim oświadczenia od wystawcy, który go własnoręcznie podpisał. Innymi słowy dokument prywatny stanowi dowód tego, że osoba, która go podpisała, złożyła oświadczenie zawarte w dokumencie.

Polecamy serwis Umowy w firmie

Czy dokument prywatny musi być podpisany?

Tak. Jednak należy pamiętać, że zgodnie z postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 17 kwietnia 1976 r., II PZ 22/67, NP 1967, nr 12, s. 1720 podpis to napisany lub uwierzytelniony znak ręczny (odcisk palca). Z kolei w zależności od konkretnego przypadku podpis wystawcy dokumentu nie musi składać się z pełnego imienia i nazwiska (uchwała SN z dnia 30 grudnia 1993 r., III CZP 146/93, OSNC 1994, nr 5, poz. 94 ).

Jak powinien wyglądać podpis?

Podpis (który co do zasady powinien zawierać imię i nazwisko osoby umiejącej i mogącej pisać) powinien być złożony pod tekstem dokumentu, a nie w jego treści. Dla określenia dokumentu prywatnego nie ma znaczenia, kto napisał dokument, zatem dokument w całości może być sporządzony ręcznie przez inną osobę, istotnym jest jedynie podpis na nim złożony.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK