REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak poświadczać dokumenty za zgodność z oryginałem?

Uwierzytelnienie jest konieczne jedynie w oryginale wniosku składanym do akt sprawy.
Uwierzytelnienie jest konieczne jedynie w oryginale wniosku składanym do akt sprawy.

REKLAMA

REKLAMA

Nie zawsze możemy pozwolić sobie na wydanie oryginałów dokumentów do akt sądowych (np. faktur czy umów). Warto wtedy załączyć dokument poświadczony za zgodność z oryginałem przez uprawniony podmiot.

Najpewniej u notariusza

Notarialne poświadczenie podpisu, czy poświadczenie dokumentu za zgodność z oryginałem, dają pewność, że kopia przez nas przedstawiona jest wierna temu co zostało okazane notariuszowi. Taka poświadczona kopia zastępuje oryginał (w zakresie postępowania dowodowego).

REKLAMA

Koszt poświadczenia za zgodność jest niewygórowany i wynosi maksymalnie 6 zł + VAT za każdą rozpoczętą stronę A4. Cena jest wartością maksymalną, może być negocjowana (np. przy b. dużej ilości dokumentów do poświadczenia).

W tym momencie należy przypomnieć, że sporządzając odpis pisma procesowego dla strony (w procesie), czy pozostałych uczestników (w postępowaniu nieprocesowym) – załączniki tam przesyłane nie muszą być uwierzytelniane. Uwierzytelnienie jest konieczne jedynie w oryginale wniosku składanym do akt sprawy. Odpisy dla pozostałych uczestników nie wymagają nawet oryginalnego podpisu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: Kalkulator opłat notarialnych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pełnomocnik również może poświadczyć

Od niedawna, ustawodawca dopuszcza możliwość poświadczania dokumentów przez pełnomocników profesjonalnych (radców prawnych i adwokatów).
Art. 129 kpc wskazuje w §2, iż: Zamiast oryginału dokumentu strona może złożyć odpis dokumentu, jeżeli jego zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub radcą Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa. 

Powyższa zasada ma zastosowanie jedynie do procedury cywilnej. Formalnie jest to nadal niedopuszczalne w pozostałych procedurach (administracyjnej, karnej czy podatkowej). 

Więcej: Pełnomocnik procesowy poświadczy dokumenty za zgodność

Kopia wraz z zobowiązaniem do przedstawienia oryginału 

Procedura cywilna pozwala na przedkładanie zwykłych kopii dokumentów, na których opieramy nasze roszczenie (bądź obronę). Załączenie takiego dokumentu, wymaga jednak zobowiązania się do przedstawienia oryginału na każde wezwanie sądu (na rozprawie). Okazany dokument nie zostaje włączony do akt sprawy, po zakończonej rozprawie pozostaje przy stronie. Warto jednak pamiętać o tym, że przedstawienie w ten sposób wielu załączników może okazać się trudne dla sądu- stąd, może nas zobowiązać do załączenia dokumentów uwierzytelnionych (zwłaszcza jeśli np. strona przeciwna kwestionuje ich autentyczność).

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA