| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Dokumenty > Jak poświadczać dokumenty za zgodność z oryginałem?

Jak poświadczać dokumenty za zgodność z oryginałem?

Nie zawsze możemy pozwolić sobie na wydanie oryginałów dokumentów do akt sądowych (np. faktur czy umów). Warto wtedy załączyć dokument poświadczony za zgodność z oryginałem przez uprawniony podmiot.

Najpewniej u notariusza

Notarialne poświadczenie podpisu, czy poświadczenie dokumentu za zgodność z oryginałem, dają pewność, że kopia przez nas przedstawiona jest wierna temu co zostało okazane notariuszowi. Taka poświadczona kopia zastępuje oryginał (w zakresie postępowania dowodowego).

Koszt poświadczenia za zgodność jest niewygórowany i wynosi maksymalnie 6 zł + VAT za każdą rozpoczętą stronę A4. Cena jest wartością maksymalną, może być negocjowana (np. przy b. dużej ilości dokumentów do poświadczenia).

19,90 złFaktury 2014 - PDF

W tym momencie należy przypomnieć, że sporządzając odpis pisma procesowego dla strony (w procesie), czy pozostałych uczestników (w postępowaniu nieprocesowym) – załączniki tam przesyłane nie muszą być uwierzytelniane. Uwierzytelnienie jest konieczne jedynie w oryginale wniosku składanym do akt sprawy. Odpisy dla pozostałych uczestników nie wymagają nawet oryginalnego podpisu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

Polecamy: Kalkulator opłat notarialnych

Pełnomocnik również może poświadczyć

Od niedawna, ustawodawca dopuszcza możliwość poświadczania dokumentów przez pełnomocników profesjonalnych (radców prawnych i adwokatów).
Art. 129 kpc wskazuje w §2, iż: Zamiast oryginału dokumentu strona może złożyć odpis dokumentu, jeżeli jego zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub radcą Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa. 

Powyższa zasada ma zastosowanie jedynie do procedury cywilnej. Formalnie jest to nadal niedopuszczalne w pozostałych procedurach (administracyjnej, karnej czy podatkowej). 

Więcej: Pełnomocnik procesowy poświadczy dokumenty za zgodność

Kopia wraz z zobowiązaniem do przedstawienia oryginału 

Procedura cywilna pozwala na przedkładanie zwykłych kopii dokumentów, na których opieramy nasze roszczenie (bądź obronę). Załączenie takiego dokumentu, wymaga jednak zobowiązania się do przedstawienia oryginału na każde wezwanie sądu (na rozprawie). Okazany dokument nie zostaje włączony do akt sprawy, po zakończonej rozprawie pozostaje przy stronie. Warto jednak pamiętać o tym, że przedstawienie w ten sposób wielu załączników może okazać się trudne dla sądu- stąd, może nas zobowiązać do załączenia dokumentów uwierzytelnionych (zwłaszcza jeśli np. strona przeciwna kwestionuje ich autentyczność).

Więcej: prawnikow.pl/forum

avatar

2012-07-18 05:33 Zgłoś

Dlaczego organ wydający dokument nie może go uwierzytelnić(np.dowód osobisty)

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP23
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

KasperskyLab

Ochrona przed zagrożeniami IT

Zostań ekspertem Infor.pl »