| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > Prawo prasowe > Kumulatywne zastosowanie przepisów prawa prasowego i prawa cywilnego

Kumulatywne zastosowanie przepisów prawa prasowego i prawa cywilnego

Czy istnieje możliwość kumulatywnego zastosowania przepisów prawa prasowego i cywilnego celem ochrony dóbr osobistych przez osobę wymienioną w art. 31 prawa prasowego?

Według poglądu SN osoba zainteresowana według art. 31 pr. pras. ma prawo do wyrażania swojego stanowiska w wypadku braku akceptacji treści publikacji prasowej nierzetelnej. Przedmiotowe treści mogą stanowić naruszenie dóbr osobistych wskazanych w art. 23 kc, których ochrona następuje zarówno na gruncie prawa prasowego jak i także cywilnego.

Wzajemna relacja przepisów prawa prasowego i kodeksu cywilnego odnosi się do kumulatywnego zbiegu przepisów, z uwagi na co jest możliwe kumulatywne lub alternatywne stosowanie form ochrony uwzględnionych w przepisach w/w ustaw (wyrok SN z dnia 27 marzec 2003 r. V CKN 4/01).

Warto jednak pamiętać, iż środki ochrony muszą być adekwatne do dokonanego naruszenia oraz uwzględniać całokształt okoliczności sprawy.

Polecamy: Rzetelność dziennikarska, a naruszenie dóbr osobistych

Stosowany jako roszczenie ewentualne lub kumulatywnie z przepisami prawa prasowego - art. 24 par. 1 kc - ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny - przewiduje między innymi możliwość odwołania, sprostowania, przeproszenia, które może być zamieszczone w prasie fachowej jak i prasie powszechnej.

Nie oznacza to jednak, iż w określonej sytuacji wystarczające do zrekompensowanie doznanego naruszenia nie będzie samo oświadczenie skierowane do poszkodowanego. Najistotniejsze przy dochodzeniu praw na podstawie art. 24 par. 1 kc jest dochowanie należytej staranności przy określaniu granic podejmowanej ochrony, tzn. iż działanie poszkodowanego powinno być rzeczowe, wyważone i obiektywne.

Polecamy: Forma odmowy udzielenia informacji publicznej

Nadto, użyte sformułowania muszą  posiadać odpowiednia formę  i nie mogą zawierać obraźliwych dla drugiej strony treści.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kantowicz-Gdańska

Konsultant, certyfikowany trener, audytor. Ekspert z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi. Zajmuje się w szczególności rozwojem menedżerów oraz badaniem opinii pracowników i doradztwem w zakresie doskonalenia organizacji. Od początku swojej kariery zawodowej pracuje z najwyższą kadrą zarządzającą oraz menedżerami różnych szczebli - zarówno w wymiarze grupowym, jak i indywidualnym. Koncentruje się na kluczowych wyzwaniach i buduje na pozytywach. Rozwija miękkie kompetencje, a w szczególności umiejętności komunikacyjne. Jest inspiratorką autorefleksji i orędowniczką dialogu. Uczy menedżerów, jak skutecznie budować zaangażowanie i przełamywać opory pracowników wobec zmian. Jako niezależny konsultant i trener pracuje od 2006 roku. Zrealizowała liczne projekty doradcze i rozwojowe dla firm z wielu branż oraz instytucji publicznych. Prowadzi warsztaty, szkolenia i wykłady z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi oraz PR (kształtowanie wizerunku pracodawcy, komunikacja menedżerska, komunikacja wewnętrzna w organizacji, zarządzanie talentami, zarzadzanie wiedzą i inne obszary tematyczne). Projektuje programy rozwojowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK