| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > Prawo autorskie w firmie > Prawo autorskie jako wkład do spółki

Prawo autorskie jako wkład do spółki

Majątkowe prawa autorskie, czy patent jako wkład do spółki to sposób na biznesowe wykorzystanie pomysłów twórcy. Co powinieneś o tym wiedzieć?

Wkłady do spółki

Możliwość biznesowego wykorzystania twórczości autora jest często jednym z najważniejszych korzyści prawa autorskiego. Jednym z możliwych sposobów jest wniesienie majątkowych praw autorskich lub patentu do tworzonej spółki w formie wkładu niepieniężnego. W zamian podmiot, któremu takie prawa niematerialne przysługują otrzyma określony procentowo udział w kapitale spółki oraz udział w jej zysku.

Wkład niepieniężny

Możliwość wniesienie majątkowych praw autorskich lub też patentu w formie wkładu niepieniężnego (tzw. aportu) wynika z charakteru tego wkładu. Przepisy prawa nie określają dokładnie czym jest taki wkład, przedstawiając jedynie kilka wyłączeń (np. art. 14 par. 1 Kodeksu spółek handlowych w odniesieniu do spółek kapitałowych).

Zobacz: Wkłady na kapitał zakładowy spółki kapitałowej

Niemniej jednak w doktrynie i orzecznictwie przedstawiono cechy, które powinien posiadać przedmiot wkładu niepieniężnego. Przede wszystkim zdolność aportową (zdolność do wniesienia do spółki w formie wkładu niepieniężnego) mają prawa zbywalne, mające ekonomiczną wartość oraz nadające się do ujęcia w bilansie spółki po stronie aktywów.

Taka charakterystyka oznacza, że przedmiotem wkładu może być m.in. autorskie prawo majątkowe.

Zobacz: Utwór na gruncie prawa autorskiego

Prawo autorskie

Zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych istnieje tzw. dwoistość praw do utworu. Prawo autorskie dzieli się bowiem na osobiste prawo autorskie, które zgodnie z art. 16 ustawy o prawie autorskie składa się w szczególności z prawa do autorstwa utworu (oznacza zatem, że nikt nie może być autorem cudzego utworu), prawa do oznaczania utworu swoim nazwiskiem i pseudonimem. Prawa osobiste charakteryzują się tym, iż nie mogą być zbyte i nigdy nie wygasają.

Uzupełnieniem jest majątkowe prawo autorskie, które dotyczy majątkowych aspektów utworu i jego wykorzystywania, w tym rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji (art. 17 ustawy o prawie autorskim).

Prawo do wynagrodzenia za powielanie utworu, jego publikację.

W tym przypadku prawo to jest ograniczone czasowo i może być zbyte. I właśnie w tym drugim (majątkowym) aspekcie prawa autorskiego mowa jest o zdolności aportowej. Majątkowe prawo autorskie może być bowiem wniesione do spółki w formie wkładu niepieniężnego.

Zobacz: Czy można korzystać z kapitału zakładowego?

Taka możliwość daje znaczne możliwości biznesowego wykorzystywania utworów objętych ochroną prawa autorskiego.

X jest twórcą programu komputerowego, do którego przysługują mu majątkowe prawa autorskie i chce na jego podstawie rozpocząć działalność gospodarczą. Do celu potrzebuje jednak znacznych środków finansowych (w celu prowadzenia dalszych prac rozwojowych, marketingowych etc.). W związku z tym zawiązuje wraz z inwestorem Y spółkę akcyjną.  Obydwaj akcjonariusze uzyskują po 50 proc. akcji przy kapitale zakładowym w wysokości 200 tys. zł. Z tego X pokrywa swoje akcje wkładem niepieniężnym w postaci majątkowych praw do programu komputerowego, a Y (inwestor) wnosi wkład pieniężny w wysokości 100 tys. zł.

Jak wyglądają formalności przy wniesieniu majątkowych praw autorskich do spółki? Czytaj w części drugiej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Przyborowska

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »