| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > Prawa autorskie w sieci > Sprawozdania informacyjne a prawa autorskie

Sprawozdania informacyjne a prawa autorskie

Zgodnie z art. 26 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych „Wolno w sprawozdaniach o aktualnych wydarzeniach przytaczać utwory udostępniane podczas tych wydarzeń, jednakże w granicach uzasadnionych celem informacji”.

Znaczenie powyższego przepisu dla codziennych programów informujących o bieżących wydarzeniach, a w szczególności programów informacyjnych radia i telewizji, jest niewątpliwie bardzo duże.

W pierwszej kolejności dotyczy to bowiem sytuacji, w których reporter przygotowujący reportaż nie jest w stanie oddzielić obrazu lub dźwięku składającego się na wydarzenie od odtworzenia samego dzieła. Do sytuacji takiej może dojść na przykład, gdy:

a) politycy podczas oficjalnej wizyty państwowej podpisują umowę na tle jakiegoś dzieła malarskiego;

b) dyrygent orkiestry, który przyjechał wyłącznie na gościnne występy, zostaje sfilmowany w czasie pierwszej próby z orkiestrą.

Prawa autorskie do tekstu piosenki

Prawa autorskie obroną przed negatywnymi recenzjami

Z samej treści przepisu nie wynika jednak, aby wyjątek ten ograniczał się tylko do takich sytuacji, kiedy odtworzenie dzieła autorskiego lub wykonania artystycznego jest jedynie tłem dla innego wydarzenia. Przede wszystkim przedmiotowy przepis nie może być interpretowany w oderwaniu od przepisów konwencji berneńskiej. Artykuł 10 bis ust.2 konwencji wyraźnie zezwala na publiczne udostępnianie dzieł literackich lub artystycznych tylko wtedy, gdy dzieła te są oglądane lub słyszane przez publiczność w toku tych wydarzeń.

W sytuacji więc, gdy mamy przykładowo do czynienia ze sprawozdaniem z otwarcia wystawy plastycznej, wystawienia po raz pierwszy w kraju sławnej opery, uroczystego odsłonięcia pomnika, a więc wtedy, gdy dzieje się wydarzenie bezpośrednio związane z danym dziełem, to dzieło to (np. rzeźba czy obraz) może być ukazane w pełnym oświetleniu, w zbliżeniu, odpowiednio zaprezentowane. Nic nie stoi ku temu na przeszkodzie.

Ponadto, za dopuszczalne uznaje się również ukazanie zbliżenia kilku dzieł plastycznych przy okazji reportażu z otwarcia wystawy oraz krótkiego fragmentu przedstawienia teatralnego czy filmu w informacji o nowościach kulturalnych.

Przepis art. 26 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych [dalej „Ustawa”] mówi o utworach „udostępnianych podczas tych wydarzeń”. Powyższe oznacza więc, że fragmenty dzieła powinny być utrwalone wyłącznie „na żywo”, tj. w czasie samego kręcenia sprawozdania. Nie dotyczy to wiec późniejszego dodawania ich dla pewnego upiększenia reportażu.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że przed nowelizacją z dnia 1 kwietnia 2004 r. w art. 26 Ustawy używano niefortunnie określenia „fragmenty utworów”. Nie zawsze jednak w praktyce takie ograniczenie mogło być przestrzegane. Odnosi się to zwłaszcza do drobnych utworów, takich jak przykładowo piosenka czy krótki wiersz. Dotyczy również, nawet w dużo większym stopniu, dzieł plastycznych, gdzie trudno ukazać sensownie jedynie fragment dzieła.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Siwicka

Partner Zarządzający w Grupa HR Masters, trener biznesu i executive coach. HR Biznes Partner, z kilkunastoletnią praktyką prowadzenia własnego biznesu. Praktyk HR realizujący projekty z następujących obszarów: planowanie procesów HR, wdrożenia modeli kompetencyjnych, programy rozwojowe czy audyty personalne. Posiada ponad 15 letnie doświadczenie doradcze i trenerskie. W swojej pracy kładzie nacisk na badanie efektywności wszelkich procesów z obszaru polityki personalnej. Uważa, że wszelkie procedury są dla ludzi a nie ludzie dla procedur. W swoich projektach skupia się na realnych korzyściach zarówno dla organizacji jak i pracowników. Wierzy w ludzi i efektywność działań rozwojowych. Śledzi trendy na rynku i w branży – jest nastawiona na innowacyjność i działanie. Współpomysłodawczyni portalu HRPolska.pl, który powstał z zamiłowania do branży HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »