| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > Prawa autorskie w sieci > Czy wiesz, że polecając filmiki znajomym na Facebooku łamiesz prawo!

Czy wiesz, że polecając filmiki znajomym na Facebooku łamiesz prawo!

Każdy z nas jako użytkownik portalów społecznościowych poleca linki do filmów, czy innych treści zamieszczonych w Internecie. Utwory takie są niekiedy przedmiotem własności intelektualnej. Osoby uprawnione mogą więc wystąpić z roszczeniem wobec internauty, który rozpowszechnia treści.

Zgodnie z badaniami Megapanel PBI/Gemius za czerwiec 2010 roku, liczba użytkowników Facebooka w Polsce sięga prawie 6,5 miliona. Wielu spośród nich zamieszcza na swoich profilach prywatnych i firmowych linki do filmików, czy treści dostępnych w Internecie. Niewielu jednak ma świadomość, że mogą łamać prawo. Treści te mogą być bowiem przedmiotami własności intelektualnej. Osoba uprawniona do rozporządzania taką własnością ma prawo wystąpić do użytkownika z odpowiednimi roszczeniami.

- Portale społecznościowe są specyficznymi serwisami internetowymi, w których mamy do czynienia z utworami rozpowszechnianymi zarówno przez operatora, zarządzającego portalem oraz samych użytkowników. Wzajemne udostępniane filmów, czy zdjęć jest jednak możliwe jedynie na podstawie licencji, udzielanej zarówno przez operatorów jak i internautów korzystających z danego serwisu. Podstawowym dokumentem regulującym te kwestie jest zazwyczaj regulamin portalu – mówi Marcin Berlak, aplikant radcowski w Kancelarii Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy sp.k.

Przeczytaj również: Wykorzystywanie zdjęć na stronach internetowych

Podstawową kwestią przy publikowaniu różnych utworów jest posiadanie do nich. Powszechną praktyką wśród operatorów portali społecznościowych jest w związku zatem zamieszczanie w regulaminach specjalnych oświadczeń. Zgodnie z nimi, użytkownik publikując utwór w serwisie, potwierdza, że dysponuje stosownymi prawami do niego. Jednocześnie udziela operatorowi licencji na dalszą ich dystrybucję. Akceptacja regulaminu, a tym samym oświadczenia, przez internautę jest przeważnie warunkiem koniecznym do założenia profilu na serwisie.

- Jeśli użytkownik udostępni treść, do której nie ma prawa, wówczas odpowiedzialność ponosi zarówno on, jak i operator serwisu. Pamiętać jednak należy, że odpowiedzialność podmiotu zarządzającego portalem ulega wyłączeniu, gdy uniemożliwi on dostęp do utworu. Operator realizuje to po otrzymaniu urzędowego zawiadomienia, lub wiarygodnej informacji o bezprawnych charakterze treści – dodaje Marcin Berlak.

Polecamy Prawo autorskie w sieci

Jak wskazuje m.in. ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych podmiot uprawniony do danego utworu może wystąpić do osoby rozpowszechniającej go bez licencji z roszczeniami. Zaliczyć do nich można np. żądanie: zaniechania udostępniania treści, naprawy wyrządzonej szkody lub wydania uzyskanych korzyści.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podstawową kwestią przy publikowaniu różnych utworów jest posiadanie do nich praw.
Podstawową kwestią przy publikowaniu różnych utworów jest posiadanie do nich praw.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Studia I, II stopnia, studia podyplomowe, dyplom University of London, biznes, zarządzanie, finanse, filologie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK