| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > Prawa autorskie w sieci > Kwestia nielegalnego oprogramowania czyli specyfika prawa autorskiego w stosunku do oprogramowania

Kwestia nielegalnego oprogramowania czyli specyfika prawa autorskiego w stosunku do oprogramowania

Programy komputerowe korzystają ze szczególnej ochrony prawa autorskiego, niejednokrotnie dużo ostrzejszej niż w przypadku innych utworów.

Konsekwencje karne

Przepisy szczególne dotyczące programów komputerowych zawierają art. 74-772 ustawy o oprawie autorskim i prawach pokrewnych. Ustawa ta określa również konsekwencje łamania praw autorskich do oprogramowania komputerowego. Są to:

  • grzywna,
  • ograniczenie wolności,
  • pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat (art. 115 ust. 1),
  • przepadek narzędzi przestępstwa (komputerów, serwerów, płyt), choćby nie były własnością sprawcy (art. 120 ust. 1 pkt 1 ).

Programy komputerowe podlegają ochronie tak jak utwory. Przedsiębiorca, który celowo lub nieświadomie korzysta z nielegalnego oprogramowania, naraża się na poważne kary finansowe, a nawet na więzienie. 

Zobacz: Zapożyczanie (kradzież tekstów) w Internecie

Konsekwencje finansowe

Ponadto producent oprogramowania komputerowego może żądać od firmy, która naruszyła jego prawa autorskie, zapłaty kwoty równej: podwójnej wartości wynagrodzenia, jakie musiałaby taka firma zapłacić producentowi za legalny produkt - w przypadku niezawinionego piractwa, lub potrójnej wartości wynagrodzenia - w przypadku piractwa zawinionego.

Producent może domagać się również wpłaty na Fundusz Promocji Twórczości. Nie może być to suma niższa od dwukrotnej wysokości uprawdopodobnionych korzyści odniesionych przez sprawcę z dokonanego naruszenia (art. 79 ust. 1 i 2 ). Trzeba więc zapłacić co najmniej dwa razy tyle, ile wyniosła oszczędność z zakupu np. nielegalnego oprogramowania, zamiast legalnego.

Prawo autorskie stanowi iż nie wymaga zezwolenia uprawnionego ( w tym przypadku np. producenta) m.in. sporządzenie kopii zapasowej, jeżeli jest to niezbędne do korzystania z programu komputerowego (art. 75 ust. 2 pkt 1).

Oznacza to w praktyce, iż można sporządzić kopię zapasową, pod warunkiem jednak, że kopia ta nie jest używana równocześnie z programem komputerowym.

Pamiętać należy iż rozprowadzanie, instalacja czy powielanie programu komputerowego, w sposób sprzeczny z umową licencyjną lub w jakikolwiek inny niedozwolony sposób narusza nie tylko umowę ale również prawa autorskie do oprogramowanie.

Zgodnie art. 293 kodeksu karnego, karalne jest nabywanie pirackiego oprogramowania, i to nawet w sytuacji braku pewności czy oferowany program jest programem legalnym czy też nie. Jeśli bowiem, na podstawie okoliczności, jakie towarzyszą zakupom, kupujący mógł przewidzieć (albo przewidywał) iż program nie pochodzi z legalnego źródła – będzie ponosił odpowiedzialność. 

Więcej o piractwie komputerowym a serwisie e-firma

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK