| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > Prawa autorskie w sieci > Kwestia nielegalnego oprogramowania czyli specyfika prawa autorskiego w stosunku do oprogramowania

Kwestia nielegalnego oprogramowania czyli specyfika prawa autorskiego w stosunku do oprogramowania

Programy komputerowe korzystają ze szczególnej ochrony prawa autorskiego, niejednokrotnie dużo ostrzejszej niż w przypadku innych utworów.

Konsekwencje karne

Przepisy szczególne dotyczące programów komputerowych zawierają art. 74-772 ustawy o oprawie autorskim i prawach pokrewnych. Ustawa ta określa również konsekwencje łamania praw autorskich do oprogramowania komputerowego. Są to:

  • grzywna,
  • ograniczenie wolności,
  • pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat (art. 115 ust. 1),
  • przepadek narzędzi przestępstwa (komputerów, serwerów, płyt), choćby nie były własnością sprawcy (art. 120 ust. 1 pkt 1 ).

Programy komputerowe podlegają ochronie tak jak utwory. Przedsiębiorca, który celowo lub nieświadomie korzysta z nielegalnego oprogramowania, naraża się na poważne kary finansowe, a nawet na więzienie. 

Zobacz: Zapożyczanie (kradzież tekstów) w Internecie

Konsekwencje finansowe

Ponadto producent oprogramowania komputerowego może żądać od firmy, która naruszyła jego prawa autorskie, zapłaty kwoty równej: podwójnej wartości wynagrodzenia, jakie musiałaby taka firma zapłacić producentowi za legalny produkt - w przypadku niezawinionego piractwa, lub potrójnej wartości wynagrodzenia - w przypadku piractwa zawinionego.

Producent może domagać się również wpłaty na Fundusz Promocji Twórczości. Nie może być to suma niższa od dwukrotnej wysokości uprawdopodobnionych korzyści odniesionych przez sprawcę z dokonanego naruszenia (art. 79 ust. 1 i 2 ). Trzeba więc zapłacić co najmniej dwa razy tyle, ile wyniosła oszczędność z zakupu np. nielegalnego oprogramowania, zamiast legalnego.

Prawo autorskie stanowi iż nie wymaga zezwolenia uprawnionego ( w tym przypadku np. producenta) m.in. sporządzenie kopii zapasowej, jeżeli jest to niezbędne do korzystania z programu komputerowego (art. 75 ust. 2 pkt 1).

Oznacza to w praktyce, iż można sporządzić kopię zapasową, pod warunkiem jednak, że kopia ta nie jest używana równocześnie z programem komputerowym.

Pamiętać należy iż rozprowadzanie, instalacja czy powielanie programu komputerowego, w sposób sprzeczny z umową licencyjną lub w jakikolwiek inny niedozwolony sposób narusza nie tylko umowę ale również prawa autorskie do oprogramowanie.

Zgodnie art. 293 kodeksu karnego, karalne jest nabywanie pirackiego oprogramowania, i to nawet w sytuacji braku pewności czy oferowany program jest programem legalnym czy też nie. Jeśli bowiem, na podstawie okoliczności, jakie towarzyszą zakupom, kupujący mógł przewidzieć (albo przewidywał) iż program nie pochodzi z legalnego źródła – będzie ponosił odpowiedzialność. 

Więcej o piractwie komputerowym a serwisie e-firma

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK