| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > Prawa autorskie w sieci > Programy komputerowe

Programy komputerowe

Programy komputerowe są utworami. Jednak stosuje się do nich nie wszystkie przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Zgodnie z art. 74 prawa autorskiego ”programy komputerowe podlegają ochronie jak utwory literackie, o ile przepisy niniejszego rozdziału nie stanowią inaczej. Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.”.

W ustawie brak jednak definicji legalnej programu komputerowego. Wynika to z faktu, iż ustawodawca nie nadążając za nowymi technologiami uznał iż wszelka definicja byłaby skazana na niepowodzenie z uwagi na szybkość i zmienność postępu technologicznego.

Zgodnie z prawem autorskim program komputerowy podlegają ochronie według takich samych zasad jak utwory literackie. Oznacza to, iż aby uznać program komputerowy za utwór w rozumieniu prawa autorskiego musi on spełniać przesłanki z art. 1 ust. 1 tj. „stanowić przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze". Nie każdy więc program komputerowy będzie spełniał te przesłanki stąd nie każdy będzie chroniony przez prawo autorskie.

Zobacz: Kto ma prawo do awatara?

To na co warto zwrócić uwagę to fakt iż ochrona prawno autorskie nie przysługuje w stosunku do "idei i zasad" będących zarówno podstawą samego programu, jak podstawą łączy (interfejsów). „Czyste idee”, zasady, receptury, podobnie jak pomysły nie są chronione przez prawo autorskie. W ocenie wielu przedstawicieli doktryny nie będzie chroniony przez prawo autorskie np. algorytm czy język programowania.

Oczywiście każde generalizowanie w przypadku prawa autorskiego może być zgubne dlatego też każdy przypadek należy rozpatrywać in concreto.

Podmiot prawa autorskiego

Z programami komputerowymi wiążą się wiele pytań i wątpliwości. Po pierwsze - kto jest podmiotem prawa autorskiego do programu? Wbrew pozorom nie jest to łatwe pytanie – co więcej pojawia się coraz częściej. Twórca może być tylko osoba fizyczna – nie może być maszyna. Dziś coraz więcej programów komputerowych jest pisanych z dużą pomocą komputerów – kto w takim przypadku będzie twórcą.

Zobacz: Jak zmieniły się zasady udostępniania danych osobowych?

Ponadto należy zwrócić jeszcze uwagę na tzw. utwory pracownicze. Co do zasady podmiotem prawa autorskiego jest twórca, niemniej jednak zgodnie z art. 74 ust. 3 prawa autorskiego „prawa majątkowe do programu komputerowego stworzonego przez pracownika w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy przysługują pracodawcy, o ile umowa nie stanowi inaczej”.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Oczywiście każde generalizowanie w przypadku prawa autorskiego może być zgubne dlatego też każdy przypadek należy rozpatrywać in concreto.
Oczywiście każde generalizowanie w przypadku prawa autorskiego może być zgubne dlatego też każdy przypadek należy rozpatrywać in concreto.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK