| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > Ochrona praw twórcy > Kiedy przedawniają się roszczenia w prawie autorskim?

Kiedy przedawniają się roszczenia w prawie autorskim?

Roszczenia majątkowe wynikające z naruszenia autorskich praw osobistych oraz autorskich praw majątkowych przedawniają się zgodnie z Kodeksem cywilnym po upływie lat dziesięciu lub trzech.

Istotą przedawnienia jest to, że po upływie określonego czasu nie można skutecznie dochodzić spełnienia roszczenia przed sądem. Roszczenie to nie wygasa, a staje się zobowiązaniem naturalnym, które może zostać dobrowolnie spełnione. Jednak osoba, która spełni przedawnione roszczenie nie może domagać się jego zwrotu.

Przedawnienie roszczeń w prawie autorskim dotyczy roszczeń majątkowych z tytułu naruszenia praw osobistych i majątkowych twórcy.

Zobacz: Dzierżawa praw autorskich - porada

Czas, po którym roszczenia majątkowe się przedawniają jest uregulowany w art.118 k.c., jest to związane z cywilnoprawną ochroną praw autorskich. Roszczenia z reguły przedawniają się po upływie dziesięciu lat od dnia, w którym stały się wymagalne. Jednak roszczenia o świadczenia okresowe oraz związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przedawniają się z upływem lat trzech.

Terminy te różnią się ze względu na podmiot, któremu przysługuje roszczenie. Tak więc jeżeli z roszczeniami występuje sam autor to przysługuje mu dziesięcioletni termin przedawnienia. Natomiast jeśli z roszczeniami występuje inny podmiot, który prowadzi działalności gospodarczą to okres przedawnienia wynosi trzy lata. Działalność gospodarczą zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej prowadzi przykładowo producent, wydawnictwo, wytwórnia firmowa, spółka autorska. Kwestia dyskusyjna pojawia się, gdy roszczenia wysuwają organizacje zbiorowego zarządzania. W tym przypadku okres przedawnienia wynosi trzy lata. Sąd Najwyższy w wyroku z 6 grudnia 2007 roku stwierdził, że organizacje te prowadzą działalność gospodarczą.

Zobacz serwis: Prawo autorskie

Do przedawnienia roszczeń w prawie autorskim stosuje się odpowiednio art. 117 i następne k.c. regulujące tą kwestię.

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Do przedawnienia roszczeń w prawie autorskim stosuje się odpowiednio art. 117 i następne k.c. regulujące tą kwestię.
Do przedawnienia roszczeń w prawie autorskim stosuje się odpowiednio art. 117 i następne k.c. regulujące tą kwestię.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »