| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > Ochrona praw twórcy > Zobowiązanie do niewykonywania autorskich praw osobistych

Zobowiązanie do niewykonywania autorskich praw osobistych

Ekspert wskazuje praktyczne rozwiązanie problemów płynących z zakazu zrzeczenia i zbywania autorskich praw osobistych.

Oczywiście nie ma rozwiązań idealnych i zabezpieczających interesy stron w każdej sytuacji. Nawet bowiem w sytuacji sformułowania postanowień w umowie jak wyżej, nie znaczy to że taka umowa nie może zostać wypowiedziana czy też że nie można od niej odstąpić. Podstawą do zastosowania tych uprawnień jest ochrona tzw. istotnych interesów twórczych, którą to przesłankę, jak wskazuje P. Ślęzak w Umowy w zakresie współczesnych sztuk wizualnych, należy rozumieć jako ochronę dobrej sławy twórca. Każdorazowo jednak przesłanka ta jest badana przez sąd w przypadku oczywiście gdy druga strona kwestionuje jej zastosowanie przez twórcę. Konstruując umowy w zakresie autorskich praw osobistych należy pamiętać, że zarówno przepisy regulujące prawo do wypowiedzenia umowy lub też odstąpienia od niej w związku z interesami niemajątkowymi twórcy są normami bezwzględnie obowiązującymi. Tym samym wszelkie postanowienia umowne wyłączające te uprawnienia twórcy są z mocy prawa nieważne.

Polecamy: Licencje Creative Commons

Pomimo powyższej „furtki”, brak jest obecnie możliwości sformułowania postanowień umowy w zakresie dotyczącym autorskich praw osobistych, które by lepiej niż we wskazany w niniejszym artykule sposób zabezpieczały interesy stron innych aniżeli twórcy. Nadto, jak wskazano powyżej, wypowiedzenie lub odstąpienie od takiej umowy nie może być dokonywane dowolnie, jest bowiem ograniczone do ściśle określonych przypadków.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT, stanowiący centrum wiedzy na temat rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw i organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK