Strona 1 z 3 

Jak długo trwa ochrona praw autorskich do utworu?

Czas trwania ochrony autorskich praw majątkowych jest różny w różnych krajach świata. Zależy on również od momentu w którym zaczynamy go liczyć, a to związane jest z tym z jakim utworem mamy do czynienia.
Prawo autorskie, okres ochrony autora./ Fot. Fotolia
Prawo autorskie, okres ochrony autora./ Fot. Fotolia

Aby odpowiedzieć na pytanie jak długo trwa ochrona autorskich praw majątkowych musimy najpierw dokonać rozróżnienia na autorskie prawa osobiste i autorskie prawa majątkowe.

Autorskie prawa osobiste

Autorskie prawa osobiste, jak sama nazwa wskazuje, są to uprawnienia o charakterze osobistym. Mogą przysługiwać tylko autorowi utworu, nawet w  przypadku utworów pracowniczych. Odnoszą się do niemajątkowej ochrony praw twórców. Chronią one więź twórcy z utworem. Prawa te są nieprzenaszalne, nie można się ich zrzec lub zbyć ich. Obowiązują bezterminowo. Chronią od momentu powstania utworu i obowiązują wiecznie, nie wygasają z upływem określonego czasu. Prawami autorskimi osobistymi są:

  • prawo do autorstwa utworu, prawo do oznaczania utworu swoim imieniem i nazwiskiem, pseudonimem lub anonimowo, prawo do niezmienności treści i formy dzieła, prawo do decydowania o pierwszym rozpowszechnieniu utworu, prawo do nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.

Zobacz: Utwór na gruncie prawa autorskiego

Autorskie prawa majątkowe

Autorskie prawa majątkowe obejmują ochronę ekonomicznych interesów twórcy. Możliwe jest rozporządzanie prawami majątkowymi. Można je więc bez problemu zbyć lub zezwolić na korzystanie z utworu na określonych polach eksploatacji, przez określony czas, czyli udzielić licencji. Prawa majątkowe już od momentu powstania utworu mogą przysługiwać innej osobie niż twórca, np. pracodawcy twórcy kiedy mamy do czynienia z utworem pracowniczym. Autorskie prawa majątkowe podlegają ochronie czasowej określonej w ustawie.

Liczba komentarzy:
dodano: 2012-02-16 11:56 przez:gość
Prawa autorskie to tak naprawdę pomysł na zbijanie kasy z pomysłów innych. Gdyby miały przysługiwać tylko artystom to nie byłoby potrzeby ochrony praw autorskich po ich śmierci. Wiadomo, że porozumienie ACTA jest w interesie wielkich koncernów a nie twórców ...
Zamów darmowy newsletter

Niezbędnik »

Akty prawneWzory pełnomocnictw
Baza adresów sądów i prokuraturKalkulator opłat sądowych

Społeczność

Ekspert Infor.pl

Iuridico

Doradztwo Prawne & Tłumaczenia
ZOSTAŃ NASZYM EKSPERTEM