| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > Ochrona praw twórcy > Ochrona praw autorskich majątkowych

Ochrona praw autorskich majątkowych

Polskie prawo autorskie chroni zarówno prawa osobiste twórcy jak i jego prawa majątkowe. Warto o tym pamiętać. Zwłaszcza, że można narazić się na odpowiedzialność karną.

Interesujące jest zgłasza podanie do publicznej wiadomości całości orzeczenia sądu. Ustawodawca nie precyzuje bowiem czy chodzi o tezę wyroku czy też o tezę wraz z uzasadnieniem. Jeśli przyjąć iż orzeczeniem jest teza wraz z uzasadnieniem (które często przybiera dziś postać prawdziwych, kilkustronicowych wywodów natury faktycznej i prawnej) to może się okazać że sama publikacja takiego orzeczenie będzie naruszyciela słono kosztować.

Fakt skorzystania przez uprawnionego z drogi cywilnej nie oznacza iż wyłączona zostaje odpowiedzialność karna. Warto bowiem pamiętać iż karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 podlega każdy kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, jak również każdy kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom w celu rozpowszechnienia utrwala lub zwielokrotnia cudzy utwór w wersji oryginalnej lub w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Tak stanowią odpowiednio artykuły 116 i 117 prawa autorskiego. Przy czym kara ta zwiększa się w przypadku gdy sprawca uczynił sobie z popełniania w/w przestępstw stałe źródło dochodów.

Zobacz: Jaka jest istota majątkowych praw autorskich? - odpłatność

Autorka artykułu jest prawnikiem, specjalistą w zakresie prawa prasowego, autorskiego oraz własności przemysłowej - kancelaria@mbrzozowska.pl, www.mbrzozowska.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Uprawniony oblicza sobie kwotę swojego wynagrodzenia, które dostałby w przypadku podpisania stosownej umowy i może żądać trzykrotności tak obliczonej kwoty.
Uprawniony oblicza sobie kwotę swojego wynagrodzenia, które dostałby w przypadku podpisania stosownej umowy i może żądać trzykrotności tak obliczonej kwoty.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK