| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > Ochrona praw twórcy > Ochrona praw autorskich majątkowych

Ochrona praw autorskich majątkowych

Polskie prawo autorskie chroni zarówno prawa osobiste twórcy jak i jego prawa majątkowe. Warto o tym pamiętać. Zwłaszcza, że można narazić się na odpowiedzialność karną.

Interesujące jest zgłasza podanie do publicznej wiadomości całości orzeczenia sądu. Ustawodawca nie precyzuje bowiem czy chodzi o tezę wyroku czy też o tezę wraz z uzasadnieniem. Jeśli przyjąć iż orzeczeniem jest teza wraz z uzasadnieniem (które często przybiera dziś postać prawdziwych, kilkustronicowych wywodów natury faktycznej i prawnej) to może się okazać że sama publikacja takiego orzeczenie będzie naruszyciela słono kosztować.

Fakt skorzystania przez uprawnionego z drogi cywilnej nie oznacza iż wyłączona zostaje odpowiedzialność karna. Warto bowiem pamiętać iż karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 podlega każdy kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, jak również każdy kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom w celu rozpowszechnienia utrwala lub zwielokrotnia cudzy utwór w wersji oryginalnej lub w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Tak stanowią odpowiednio artykuły 116 i 117 prawa autorskiego. Przy czym kara ta zwiększa się w przypadku gdy sprawca uczynił sobie z popełniania w/w przestępstw stałe źródło dochodów.

Zobacz: Jaka jest istota majątkowych praw autorskich? - odpłatność

Autorka artykułu jest prawnikiem, specjalistą w zakresie prawa prasowego, autorskiego oraz własności przemysłowej - kancelaria@mbrzozowska.pl, www.mbrzozowska.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Uprawniony oblicza sobie kwotę swojego wynagrodzenia, które dostałby w przypadku podpisania stosownej umowy i może żądać trzykrotności tak obliczonej kwoty.
Uprawniony oblicza sobie kwotę swojego wynagrodzenia, które dostałby w przypadku podpisania stosownej umowy i może żądać trzykrotności tak obliczonej kwoty.

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Witkowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK