| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > ABC Praw autorskich > Starych fotografii czar…

Starych fotografii czar…

Przede wszystkim należy się zastanowić czy fotografia może być utworem. W zasadzie do XIX w (a nawet do początku XX wieku) uznawano iż fotografie nie są wynikiem działalności twórczej. Cóż może być bowiem twórczego w naciśnięciu migawki? Okazuje się jednak iż wraz z rozwojem fotografii zaczęto fotografie traktować jako sztukę – co, w efekcie, przełożyło się na ochronę takiej fotografii.

Podsumowanie

Po pierwsze – by mówić o ochronie prawno autorskiej fotografia musiała być utworem.

Po drugie – nawet jeśli była utworem – fakt ten był niewystarczający dla ochrony prawno-autorskiej. Poprzednie ustawy wymagały bowiem uczynienie zastrzeżenie prawa autorskiego. Jeśli więc autor nie uczynił stosowanego zastrzeżenia – zdjęcie nie było chronione przez prawo autorskie. Można było ze zdjęć korzystać i je rozpowszechniać.

Po trzecie - w całej sprawie trzeba jednak podkreślić następujący fakt : brak zastrzeżenia na np. reprodukcjach oryginalnych fotografii nie oznacza automatycznie iż autor takiego zastrzeżenia nie uczynił. Ciężar dowodu spoczywa na autorze fotografii.

Po czwarte – wykorzystując taką fotografię to autor musi udowodnić iż osoba korzystająca z fotografii wiedziała o owym zastrzeżeniu.

Po piąte – jak się wydaje autor miałby również roszczenie z tytułu naruszenia jego dóbr osobistych tj. korzystania z dorobku twórczego.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dzisiejsze orzecznictwo oraz doktryna są zgodne iż fotografia może być utworem – stąd jest chroniona przez prawo autorskie.
Dzisiejsze orzecznictwo oraz doktryna są zgodne iż fotografia może być utworem – stąd jest chroniona przez prawo autorskie.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maria Jakubik-Grzybowska

Specjalista ds. administracji samorządowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK