REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Licencje Creative Commons
Licencje Creative Commons

REKLAMA

REKLAMA

Licencje Creative Commons jako przeniesienie licencji open source na inne dzieła niż programy komputerowe, czyli słów kilka o tym co wolno na podstawie poszczególnych licencji CC, a co stanowi już jej naruszenie.

Jeśli korzystasz z zasobów graficznych (choć nie tylko) umieszczonych w internecie dla własnych celów (np. blogerzy), z pewnością prędzej czy później zetknąłeś się z pojęciem licencji Creative Commons. Czym one są? Ile ich jest? Jakiego są rodzaju? W końcu co musisz, wykorzystując dzieło chronione tą licencją, zrobić by nie naruszyć jej postanowień?

REKLAMA

Po kolei.

Internet zmienił wszystko.

Im szerszy miał zasięg, tym bardziej zmieniał podejście do otaczającej nas rzeczywistości, w tym do praw autorskich. Zaczęło się od oprogramowania. Okazało się bowiem z czasem, że im większy krąg użytkowników ma dostęp do kodu źródłowego, tym ostatecznie lepszy jest taki produkt, bardziej dostosowany do potrzeb użytkowników. Tak narodziły się licencje open source które upoważniały osoby korzystające z kodu źródłowego konkretnego oprogramowania do dokonywania w nim określonych zmian i dalszego udostępniania na tych samych zasadach.

Polecamy: Prawo autorskie 2013: Komisja chce zmian w OZZ-etach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Największe znaczenie dla ruchu open source ma licencja GNU GPL o której pisałem na moim blogu.

Życie nie znosi próżni, więc dość szybko licencje open source wyewoluowały w licencje open content , które dotyczyły już wszystkich rodzajów utworów, nie tylko oprogramowania.

REKLAMA

W taki właśnie sposób powstała organizacja Creative Commons, a ściślej rzecz biorąc był to międzynarodowy projekt służący zarządzaniu przez twórców prawami autorskimi do ich utworów i oferujący odpowiednie rozwiązania prawne w tym zakresie. Inicjatywa ta powstała w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej w roku 2001. Polski oddział istnieje od roku 2005.

Rozwiązania tego typu były tylko kwestią czasu. Na dłuższą metę nie można przecież pogodzić maksymalnej ochrony prawno-autorskiej z chęcią maksymalizacji zasięgu danego dzieła oraz z faktem, że dzielenie się swoją twórczością jest tak naprawdę istotą internetu.

Licencje CC w obecnej postaci są de facto wzorcami umownymi przygotowanymi przez organizację CC. Ich warunki nie podlegają negocjacji.

Cechy wspólne wszystkich licencji CC przedstawiają się następująco:

  1. charakter niewyłączny,
  2. charakter nieodpłatny,
  3. są bezterminowe,
  4. nie mogą zostać wypowiedziane,
  5. udzielane są z ograniczeniem odpowiedzialności za szkodę oraz z wyłączeniem rękojmi i gwarancji za wady licencjonowanego utworu.
  6. licencje CC wygasają automatycznie w przypadku naruszenia jej postanowień przez osobę korzystającą z licencjonowanego dzieła.

Powyższe cechy są wspólne dla wszystkich typów licencji CC.

Polecamy: Jak długo trwa ochrona praw autorskich do utworu?

Jak już jednak zdążyłeś zauważyć, mamy kilka (dokładnie sześć) rodzajów licencji CC:

  1. uznanie autorstwa (BY):

Na podstawie tej licencji licencjonobiorca może:

  1. kopiować,
  2. rozpowszechniać,
  3. odtwarzać i wykonywać utwór,
  4. tworzyć utwory zależne,
  5. użytkować utwór w sposób komercyjny.

Jedynym warunkiem jest uznanie autorstwa, tj. oznaczenie utworu w sposób podany przez twórcę lub licencjonodawcę.

Jest to „bazowa” licencja CC, dająca najszersze uprawnienia licencjonobiorcy. Dlatego też opisy kolejnych licencji CC będę opierał na różnicach z tą licencją.

  1. uznanie autorstwa-na tych samych warunkach (BY-SA)

Na podstawie tej licencji licencjonobiorca ma takie same uprawnienia jak w uznaniu autorstwa (BY) z tą jednak różnicą, iż jakiekolwiek zmiany, modyfikacje, powstałe utwory zależne lub nowe utwory można rozpowszechniać jedynie na podstawie takiej samej licencji.

Pozostaje warunek dotyczący uznania autorstwa (BY).

  1. Uznanie autorstwa-bez utworów zależnych (BY-ND)

Tym razem nie wolno tworzyć utworów zależnych na podstawie tak chronionego utworu.

Pozostają obwarowania dotyczące uznania autorstwa(BY).

  1. Uznanie autorstwa-użycie niekomercyjne (BY-NC)

Nie wolno użytkować w celach komercyjnych.

Pozostają obwarowania dotyczące uznania autorstwa (BY).

  1. Uznanie autorstwa-użycie niekomercyjne-na tych samych warunkach (BY-NC-SA)

Nie wolno wykorzystywać w celach komercyjnych.

Pozostają obwarowania dot. uznania autorstwa-na tych samych warunkach(BY-SA).

  1. Uznanie autorstwa-użycie niekomercyjne-bez utworów zależnych (BY-NC-ND)

Nie wolno wykorzystywać tak chronionego utworu w celach komercyjnych oraz tworzyć na jego podstawie utworów zależnych.

Pozostają obwarowania dotyczące uznania autorstwa (BY).

REKLAMA

Mimo szczytnych założeń, które legły u podstaw powstania licencji CC, zwraca się uwagę na liczne „niespójności” tych licencji z polskim systemem prawno-autorskim. Kwestie te wykraczają poza ramy niniejszego artykułu, niemniej jednak warto tą kwestię choćby zaznaczyć.

 Dodatkową ciekawostką jest fakt, że polskie licencje CC nie zawierają postanowień zakazujących możliwości ich wypowiedzenia (pewnie wbrew intencjom ich twórców, na co zwrócił uwagę dr Wojciech Machała). Tym samym idąc tropem polskiej regulacji prawno-autorskiej istnieje teoretyczna możliwość ich wypowiedzenia, z tym że jest to uprawnienie iluzoryczne ponieważ zidentyfikowanie drugiej strony licencji CC będzie z reguły cokolwiek utrudnione.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA