| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej od lipca 2018 r.

Zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej od lipca 2018 r.

Od 1 lipca 2018 r. lekarze nie będą wystawiać zaświadczeń lekarskich potocznie nazywanych L4 w formie papierowej. Wszystko za sprawą art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego (…), który przewiduje możliwość korzystania przez lekarzy z tradycyjnej papierowej formy wystawiania zaświadczeń lekarskich (tzw. zwolnień lekarskich) jedynie do końca czerwca 2018 r., zaś następnie zastąpi ją forma elektroniczna (e-ZLA).

Tzw. e-zwolnienia- czy to naprawdę coś nowego?

Zmiany, które mają powszechnie obowiązywać od 1 lipca 2018 r., nie są zasadniczo czymś nowym. Już 1 stycznia 2016 r. weszło w życie nowe brzmienie art. 55a ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, które wprowadziło możliwość wystawiania elektronicznych zaświadczeń lekarskich po wcześniejszym założeniu profilu na PUE oraz otrzymaniu certyfikatu ZUS. A zatem, system e-zwolnień formalnie funkcjonuje w polskim porządku prawnym już przeszło dwa lata. Elektroniczne zaświadczenie lekarskie jest bezpośrednio przesyłane przez lekarza do ZUS’u, a następnie do pracodawcy, na profil płatnika w PUE ZUS (Platformie Usług Elektronicznych), a w przypadku, gdy pacjent posiada profil ubezpieczonego/świadczeniobiorcy na PUE ZUS, informacja ta jest przekazywana również jemu. Ustawodawca wprowadził okres przejściowy do 30 czerwca 2018 r., w którym lekarze mogą jeszcze zamiast tylko e-ZLA wystawiać zaświadczenia w formie papierowej.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Aby jednak system elektronicznych zaświadczeń mógł spełniać swoje funkcje, płatnik składek musi mieć założony profil na PUE, a następnie poinformować swoich pracowników o elektronicznej obsłudze zaświadczeń lekarskich. Obowiązek założenia konta na PUE do końca 2015 roku ciążył na płatnikach zobowiązanych do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej, czyli rozliczających składki za więcej niż 5 osób. Pracownicy tychże przedsiębiorców mogli więc korzystać z sytemu e-zwolnień już od 1 stycznia 2016 r. Płatnicy, którzy nie założyli profilu na PUE byli zobowiązani do końca grudnia 2015 r. pisemnie poinformować swoich ubezpieczonych o obowiązku dostarczania od 1 stycznia 2016 r. wydruków e-ZLA.

Od 1 lipca 2018 r. funkcjonować będą jedynie zaświadczenia w formie elektronicznej. W tym miejscu nasuwa się pytanie, co w przypadku, gdy nie jesteśmy pewni czy nasz pracodawca (płatnik) posiada konto na PUE i czy nasze zaświadczenie skutecznie do niego dotrze? Mimo iż pracodawca ma założony profil PUE i zaświadczenie może być przekazane elektronicznie, ubezpieczony ma prawo zażądać od lekarza wydruku elektronicznego zaświadczenia lekarskiego.

Polecamy wideoszkolenie: E-składka, czyli jedno konto w ZUS 

W razie gdy pracodawca nie posiada konta na PUE, lekarz wystawiający elektroniczne zaświadczenie lekarskie zostanie powiadomiony o tym przez system, i będzie zobowiązany wręczyć pacjentowi wydruk zaświadczenia elektronicznego oraz poinformować go o obowiązku dostarczenia tego wydruku pracodawcy. Pacjent nie jest związany terminem 7 dni na dostarczenie zaświadczenia do pracodawcy i nie grozi mu ewentualność obniżenia zasiłku chorobowego czy opiekuńczego z powodu przekroczenia terminu. Pracodawca zaś jest zobowiązany niezwłocznie przekazać zaświadczenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, podając datę dostarczenia wydruku zaświadczenia lekarskiego.

Zobacz: ZUS

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK