| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Kiedy rolnik zatrudniony na zlecenie zachowa prawo do ubezpieczeń i świadczeń z KRUS

Kiedy rolnik zatrudniony na zlecenie zachowa prawo do ubezpieczeń i świadczeń z KRUS

Wraz z żoną prowadzę gospodarstwo rolne i jestem, jako rolnik, zgłoszony w KRUS. Od nowego roku mam możliwość podjęcia dodatkowego zatrudnienia na umowę zlecenia. Umowa ma trwać około 3 miesięcy, a wynagrodzenie zostanie mi wypłacone po jej wykonaniu, w kwocie 5600 zł. Czy podpisując taką umowę, będę mógł kontynuować ubezpieczenie w KRUS? Czy od wynagrodzenia za zlecenie zostaną potrącone składki ZUS?

Umowa zlecenia zawarta na wskazanych warunkach nie spowoduje wyłączenia z ubezpieczeń społecznych w systemie rolniczym (KRUS). Od kwoty wynagrodzenia brutto zostaną potrącone należne składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy.

Osoba wykonująca umowę zlecenia (lub inną umowę o świadczenie usług o charakterze umowy zlecenia) podlega ubezpieczeniom społecznym w ramach systemu powszechnego ZUS. Obowiązek oskładkowania przychodów z tytułu umowy zlecenia dotyczy zarówno osób podlegających ubezpieczeniom społecznym w ramach systemu rolniczego (w KRUS), jak i osób niebędących rolnikami. Zleceniodawca ma obowiązek zgłosić zleceniobiorcę w ZUS do obowiązkowych ubezpieczeń (społecznych i zdrowotnego) - na zasadach obowiązujących tę grupę ubezpieczonych - od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania. Wyrejestrowanie zleceniobiorcy z tych ubezpieczeń następuje dopiero po rozwiązaniu/wygaśnięciu umowy. Podstawę wymiaru składek z tytułu umowy zlecenia stanowi przychód uzyskany z tej umowy (jeżeli wynagrodzenie określono kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej albo akordowej lub prowizyjnie - jak ma to miejsce w większości umów zlecenia).

Zobacz: Prawo dla firm

Ubezpieczenia społeczne w ramach systemu powszechnego (ZUS) mają pierwszeństwo przed ubezpieczeniem społecznym rolników. Oznacza to, że zasadniczo osoby obejmowane ubezpieczeniami w ZUS tracą prawo do podlegania ubezpieczeniu rolniczemu w KRUS. Od tej zasady istnieją nieliczne wyjątki - jeden z nich dotyczy zleceniobiorców. Osoba wykonująca umowę zlecenia, mimo że z tego tytułu obowiązkowo podlega ubezpieczeniom w ZUS, może w niektórych przepadkach zachować prawo do równoległego kontynuowania ubezpieczenia w KRUS. Przepisy stanowią bowiem, że rolnik (lub domownik), który:

  • podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy oraz
  • został objęty ubezpieczeniami społecznymi z tytułu wykonywania umowy zlecenia w systemie ZUS,

może nadal podlegać ubezpieczeniu rolniczemu , mimo objęcia go z tego tytułu innym ubezpieczeniem społecznym, jeżeli przychód ze zlecenia, w rozliczeniu miesięcznym, nie przekracza kwoty równej minimalnemu wynagrodzeniu (art. 5b ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Kiedy rolnik zatrudniony na zlecenie zachowa prawo do ubezpieczeń i świadczeń z KRUS

W artykule omówiono również przykłady omawiające problematykę prawa do ubezpieczenia w KRUS rolnika zatrudnionego na umowie zlecenia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rodzewicz Kudlicki & Rodzewicz

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK