| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak ustalać dni wolne od pracy w rozkładach czasu pracy

Jak ustalać dni wolne od pracy w rozkładach czasu pracy

Pracownik może mieć zaplanowanych w rozkładach czasu pracy co najmniej tyle dni wolnych, aby w okresie rozliczeniowym była zachowana zasada przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. W wielu przypadkach dni wolnych jest jednak zaplanowanych więcej, co najczęściej wynika ze stosowania równoważnego czasu pracy.

Dni wolne od pracy to z reguły:

  • niedziela i święto,
  • dni wolne wyznaczone za pracę w niedziele i święta,
  • dni wolne wynikające z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Do tego dochodzą także dni wolne harmonogramowo. Występują najczęściej w systemach równoważnych czasu pracy i są związane z równoważeniem pracy ponad 8 godzin na dobę. Mogą być także związane z rozkładem czasu pracy niepełnoetatowca.

Oznaczając dni wolne w grafikach, należy je określić poprzez przypisanie odpowiedniego skrótu do dnia wolnego przysługującego z tytułu:

  • niedzieli lub święta - np. Wn,
  • dnia wolnego wynikającego z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy - np. W5,
  • dni wolnych harmonogramowo (najczęściej wynikających z rekompensaty nadpracowanego czasu w związku ze stosowaniem równoważnego czasu pracy) - np. Wh.

Zapisy w przepisach wewnętrznych dotyczące rozkładów czasu pracy

Planowanie pracy na poszczególne dni tygodnia musi być zgodne z zapisami układu zbiorowego pracy, regulaminu pracy lub - u pracodawców niewydających przepisów wewnętrznych - obwieszczenia w zakresie rozkładu czasu pracy. W przepisach wewnątrzzakładowych wskazuje się rozkłady czasu pracy, które pracodawca powinien uwzględniać przy tworzeniu rozkładów (grafików) poszczególnych pracowników.

W regulaminie pracy jest ustalone, że pracownicy pracują od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30. Taki zapis w regulaminie pracy skutkuje nietworzeniem harmonogramów, gdyż daje on pełną wiedzę na temat tego, w jakie dni i w jakich godzinach pracownik ma pracować. Bez zmiany regulaminu pracy polecenie pracownikowi pracy w sobotę będzie w tym przypadku każdorazowo zleceniem pracy w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Regulamin pracy przewiduje, że praca może być planowana od poniedziałku do soboty w przedziałach godzinowych mieszczących się między godz. 6.00 a 18.00. Pracownicy pracują według indywidualnych harmonogramów czasu pracy przewidujących pracę 8 godzin na dobę. Taki zapis pozwala na planowanie pracy w każdym dniu tygodnia innym niż niedziela (i ewentualnie święto), przy konieczności zachowania zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

W regulaminie pracy zostały wprowadzone następujące zapisy dotyczące rozkładu czasu pracy:
1. Praca w zakładzie pracy jest świadczona przez całą dobę, w każdym dniu tygodnia, w tym również w niedziele i święta.
2. Pracownicy pracują według indywidualnych rozkładów czasu pracy (harmonogramów czasu pracy) przewidujących pracę do 12 godzin na dobę, z zachowaniem zasady przeciętnie 40 godzin na tydzień oraz przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w okresie rozliczeniowym.
W tym przypadku pracodawca może planować w grafikach pracę w każdym dniu tygodnia (oczywiście z zachowaniem minimalnych odpoczynków, norm czasu pracy itp.).

Zobacz serwis: Prawo dla firm

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gugała

Krzysztof Gugała Ekspert w dziedzinie HR, ze specjalizacją w systemach wynagradzania, Prezes Zarządu w IDEA! Human Capital – we współpracy z Towers Watson Data Services EMEA. W branży HRM pracuje od dwudziestu sześciu lat, łącząc perspektywę doradcy, eksperta i menedżera. Posiada rozległe doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu strategii personalnych i systemów wspierających zarządzanie kapitałem społecznym, w szczególności systemów wynagrodzeń. Kierował projektami obejmującymi opisywanie stanowisk, wartościowanie, projektowanie polityk płacy zasadniczej i zmiennej oraz świadczeń, m.in. dla PGNiG SA, , TVN, Wyborowa SA, Tramwaje Warszawskie i kilkadziesiąt innych. Projektuje i realizuje unikalne na polskim rynku badania rynkowe w zakresie wynagrodzeń . Autor wielu publikacji w prasie specjalistycznej (m.in. HBR Polska, Personel, Zarządzanie Zasobami Ludzkimi) oraz współautor książki „Budowanie pomiar kapitału ludzkiego w organizacji”. Od 2010 prowadzi zajęcia z controllingu personalnego, benchmarkingu wynagrodzeń i systemów motywacyjnych na Akademii Leona Koźmińskiego i we Francuskim Instytucie Zarządzania

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK