| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Procedura sporządzania harmonogramu czasu pracy

Procedura sporządzania harmonogramu czasu pracy

Harmonogram czasu pracy określa indywidualny rozkład czasu pracy pracownika lub poszczególnych grup pracowników w ustalonym dla nich okresie rozliczeniowym. Tworząc harmonogram pracodawca musi zaplanować pracownikom odpowiedni wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym, zapewnić minimalną liczbę dni wolnych od pracy oraz zachować odpoczynki dobowe i tygodniowe, a także pamiętać o przestrzeganiu doby pracowniczej.

Pracodawca przekazuje pracownikowi rozkład czasu pracy (w formie pisemnej lub elektronicznej) co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład.

Pamiętaj, że:

Pracodawca nie ma obowiązku sporządzania harmonogramu czasu pracy, jeżeli:

  • rozkład czasu pracy pracownika wynika z prawa pracy (w tym przepisów wewnątrzzakładowych), obwieszczenia o systemach i rozkładach czasu pracy oraz przyjętych okresach rozliczeniowych czasu pracy albo z umowy o pracę,
  • pracownik jest zatrudniony w systemie zadaniowym czasu pracy,
  • na pisemny wniosek pracownika stosuje do niego ruchome rozkłady czasu pracy,
  • na pisemny wniosek pracownika ustali mu indywidualny rozkład czasu pracy.

Pracownicy są zatrudnieni w podstawowym systemie czasu pracy. Ich rozkład czasu pracy jest określony w regulaminie pracy. Pracują oni od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 17.00. W tej sytuacji pracodawca nie musi sporządzać i przedstawiać pracownikom harmonogramów czasu pracy.

Procedura tworzenia harmonogramu czasu pracy składa się z kilku etapów:

Krok 1. Przyjęcie okresu rozliczeniowego

Przyjęty przez pracodawcę okres rozliczeniowy nie powinien przekraczać 4 miesięcy. W niektórych systemach czasu pracy (np. przy pracach polegających na dozorze urządzeń lub równoważnym) okres rozliczeniowy zasadniczo nie przekracza 1 miesiąca. W każdym systemie czasu pracy możliwe jest przedłużenie okresu rozliczeniowego, nie więcej jednak niż do 12 miesięcy, przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników. Takie przedłużenie jest możliwe pod warunkiem, że jest uzasadnione przyczynami obiektywnymi, technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy.

Pamiętaj, że:

Harmonogram czasu pracy danego pracownika może być sporządzony na okres krótszy niż okres rozliczeniowy. Harmonogram powinien jednak obejmować co najmniej 1 miesiąc.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Krok 2. Ustalenie wymiaru czasu pracy pracownika

Podstawą do sporządzenia harmonogramu czasu pracy jest prawidłowo obliczony wymiar czasu pracy. Co do zasady czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Pamiętaj, że:

Wymiar czasu pracy dla okresu rozliczeniowego dłuższego niż 1 miesiąc ustala się dla całego okresu, a nie dla poszczególnych miesięcy.

Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się:

  • mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
  • dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku (tzw. dni wystające)
  • odejmując 8 godzin za każde święto przypadające w innym dniu niż niedziela.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Procedura sporządzania harmonogramu czasu pracy

W artykule przedstawiono również przykładowy harmonogram czasu pracy na listopad 2017 r. dla pracownika zatrudnionego w podstawowym systemie czasu pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK