| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Podstawa wymiaru zasiłku, gdy pracodawca nie wypłacił premii

Podstawa wymiaru zasiłku, gdy pracodawca nie wypłacił premii

Wszystkie składniki wynagrodzenia, w tym premie i nagrody przysługujące pracownikowi za okresy miesięczne wliczane są do podstawy wymiaru zasiłku. Jeżeli pracodawca nie wypłacił premii, ponieważ pracownik nie nabył do niej prawa to za poprzedni okres nie wyłącza się jej z podstawy wymiaru zasiłku.

Ponieważ premia kwartalna nadal przysługuje pracownikowi (nie zaprzestano jej wypłaty), a jedynie nie przysługuje za miniony okres z powodu niespełnienia kryteriów jej uzyskania, to premię tę pracodawca powinien uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku należnego pracownikowi we wrześniu br. Jeżeli zatem premia kwartalna za ostatni z uwzględnianych kwartałów nie przysługuje, podstawę wymiaru zasiłku ustala się bez tego składnika wynagrodzenia. Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego należnego pracownikowi we wrześniu br. pracodawca powinien ustalać, uwzględniając 1/12 kwot premii kwartalnych za I kwartał 2014 r. oraz za III i IV kwartał 2013 r. Podstawa wymiaru zasiłku opiekuńczego należnego pracownikowi we wrześniu br. wynosi 3389,04 zł, a kwota zasiłku za jeden dzień 90,37 zł, co wynika z wyliczenia:

Krok 1. Ustalenie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia:

  • (3400 zł – 13,71% x 8 miesięcy) + (3600 zł – 13,71% x 4 miesiące) = 23 470,88 zł + 12 425,76 zł = 35 896,64 zł,
  • 35 896,64 zł : 12 = 2991,39 zł.

Krok 2. Ustalenie kwoty premii uwzględnianej w podstawie wymiaru zasiłku:

Do podstawy wymiaru należy doliczyć 1/12 kwot premii kwartalnych wypłaconych za I kwartał 2014 r. oraz za III i IV kwartał 2013 r. obliczonej następująco:

5530 zł (premia za 3 kwartały) – 13,71% : 12 = 397,65 zł.

Krok 3. Obliczenie zasiłku do wypłaty:

Podstawę wymiaru zasiłku stanowi suma średniej podstawy wymiaru zasiłku oraz 1/12 premii:

2991,39 zł + 397,65 zł = 3389,04 zł.

Kwota zasiłku chorobowego (80%) za jeden dzień:

3389,04 zł x 80% = 2711,23 zł : 30 = 90,37 zł.

Taka sama zasada obowiązuje w odniesieniu do premii, nagród czy dodatków przysługujących za inne okresy. Na szczególną uwagę zasługuje premia roczna w sytuacji, gdy za miniony okres:

  • nie przysługuje,
  • między okresami pobierania świadczeń chorobowych nie ma przerwy albo
  • przerwa jest krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

Jeżeli premia roczna uwzględniana w podstawie wymiaru zasiłku nie została wypłacona do czasu ostatecznego sporządzenia listy wypłat zasiłków chorobowych, do podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się premię roczną w wysokości wypłaconej za okres poprzedni, czyli za wcześniejszy rok.

Jeżeli premia roczna za miniony rok przysługuje, lecz nie została wypłacona, to wówczas należy uwzględnić premię przysługującą za okres poprzedni. W takim przypadku wypłata premii rocznej po ustaleniu podstawy wymiaru zasiłku nie powoduje konieczności ponownego ustalenia tej podstawy.

Jak firma może motywować pracowników premią?

Pracownikom działu produkcji przysługuje premia roczna, uzależniona od jakości produkowanych wyrobów. Premia ta jest pomniejszana za okresy absencji chorobowych w sposób nieproporcjonalny, zatem pracodawca uwzględnia ją w podstawie wymiaru zasiłku w kwocie faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania. Zgodnie z ustalonym w regulaminie pracy terminem, wypłata wynagrodzenia za dany miesiąc następuje przedostatniego dnia tego miesiąca, natomiast premia roczna za poprzedni rok jest wypłacana we wrześniu następnego roku.

Na początku września 2014 r., po dokonaniu analizy wyników jakości wyrobów wyprodukowanych w 2013 r., okazało się, że z powodu niespełnienia kryteriów (nieosiągnięcia zakładanego średniego minimum jakości wyrobów) premia roczna za 2013 r. nie przysługuje pracownikom. Taka sytuacja dotyczy wszystkich pracowników działu. We wrześniu 2014 r. dwaj pracownicy działu produkcji, Krzysztof J. i Maciej Z., stali się niezdolni do pracy wskutek choroby, nabywając prawo do wynagrodzenia chorobowego za okres od 19 do 29 września br. Maciej Z. był poprzednio niezdolny do pracy z powodu choroby w okresie od 30 czerwca 2014 r. do 25 lipca 2014 r. i za ten okres pracodawca wypłacił mu zasiłek chorobowy.

Jeżeli premia nie przysługuje za okres, z którego uwzględnia się ją w podstawie wymiaru zasiłku, podstawę tę ustala się bez tego składnika wynagrodzenia. Powyższe oznacza, że w 2014 r. podstawę wymiaru zasiłku chorobowego i innych świadczeń chorobowych dla pracowników działu produkcji pracodawca powinien ustalać bez premii rocznej. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego Krzysztofowi J. będzie zatem stanowić przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od września 2013 r. do sierpnia 2014 r. Pracodawca ustali tę podstawę bez premii rocznej. Natomiast dla Macieja Z., który stał się niezdolny do pracy we wrześniu 2014 r., ale po przerwie krótszej niż 3 miesiące kalendarzowe, nie należy ustalać nowej podstawy wymiaru zasiłku.

W takiej sytuacji uwzględniona wcześniej w podstawie wymiaru zasiłku odpowiednia kwota premii rocznej nadal powinna być uwzględniana w podstawie wymiaru zasiłku należnego we wrześniu 2014 r. Ze względu na to, że nie zaprzestano wypłacania premii rocznej wskutek zmiany funkcjonujących u pracodawcy zasad premiowania, premia roczna nadal powinna być uwzględniana w podstawie wymiaru zasiłku. Nie można jej bowiem traktować jako składnika, którego wypłaty zaprzestano, i wyłączać z podstawy wymiaru zasiłku. Bez znaczenia pozostaje fakt, że za 2013 r. premia roczna nie przysługuje.

Utrata zasiłku chorobowego

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 41 ust. 1–3, art. 42 ust. 1–5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 159).

Więcej przeczytasz w Serwisie Prawno - Pracowniczym. Sprawdź!

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK