| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Podstawa wymiaru zasiłku, gdy pracodawca nie wypłacił premii

Podstawa wymiaru zasiłku, gdy pracodawca nie wypłacił premii

Wszystkie składniki wynagrodzenia, w tym premie i nagrody przysługujące pracownikowi za okresy miesięczne wliczane są do podstawy wymiaru zasiłku. Jeżeli pracodawca nie wypłacił premii, ponieważ pracownik nie nabył do niej prawa to za poprzedni okres nie wyłącza się jej z podstawy wymiaru zasiłku.

Między okresami pobierania świadczeń chorobowych przerwa jest krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe (poprzednia niezdolność do pracy miała miejsce w lipcu, a następna we wrześniu br.), w związku z tym pracodawca nie ustala na nowo podstawy wymiaru zasiłku. Z podstawy tej należy jednak wyłączyć premię kwartalną, czyli składnik wynagrodzenia, którego wypłaty zaprzestano. Premia kwartalna nie została włączona do innego składnika wynagrodzenia ani pracodawca nie zamienił jej na inny składnik płacowy. Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego należnego pracownikowi we wrześniu br. wyniesie 2473,65 zł, a kwota świadczenia chorobowego za jeden dzień 65,96 zł, co wynika z wyliczenia:

  • podstawa wymiaru zasiłku: 3410,76 zł – 937,11 zł = 2473,65 zł,
  • podstawa wymiaru zasiłku w wysokości 80%: 2473,65 zł x 80% = 1978,92 zł,
  • kwota zasiłku za jeden dzień niezdolności: 1978,92 zł : 30 = 65,96 zł.

Gdy składnik za miniony okres nie przysługuje, ale nie zaprzestano jego wypłaty

W praktyce nierzadko zdarza się, że za poprzedni okres nie przysługuje dany składnik wynagrodzenia (np. premia kwartalna), ponieważ pracownik nie spełnił kryteriów uprawniających do jego wypłaty.

W takiej sytuacji premia nie jest składnikiem wynagrodzenia:

  • który przysługiwał tylko do określonego terminu,
  • którego wypłaty zaprzestano na podstawie przepisów płacowych obowiązujących u pracodawcy.

Pojawia się wówczas wątpliwość, czy w takim przypadku w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego należy uwzględnić premię za okres poprzedni (zgodnie z treścią art. 42 ust. 5 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa) i do podstawy wymiaru zasiłku przyjąć cztery premie kwartalne. Należy przyjąć, że premia nadal przysługuje pracownikowi (nie zaprzestano jej wypłaty), a jedynie nie przysługuje za miniony okres z powodu niespełnienia kryteriów jej uzyskania. A zatem premię tę pracodawca powinien uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku należnego pracownikowi.

W omawianej sytuacji nie ma zastosowania zasada, zgodnie z którą składnik wynagrodzenia, np. premia kwartalna, jest uwzględniany w podstawie wymiaru zasiłku, w wysokości wypłaconej za okres poprzedni, jeżeli nie został wypłacony do czasu ostatecznego sporządzenia listy wypłat zasiłków.

Pracownicy zatrudnieni w spółce oprócz wynagrodzenia zasadniczego mają prawo do premii kwartalnej, pomniejszanej za okresy pobierania zasiłku, a tym samym uwzględnianej w podstawie wymiaru zasiłku. Jeden z pracowników działu sprzedaży we wrześniu br. stał się niezdolny do pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem, nabywając prawo do zasiłku opiekuńczego. Podstawę wymiaru zasiłku stanowi:

  • przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od września 2013 r. do sierpnia 2014 r.,
  • 1/12 kwot premii kwartalnych za cztery kwartały poprzedzające wrzesień br., tj. za I i II kwartał 2014 r. oraz III i IV kwartał 2013 r.

Pracownik w ciągu czterech kwartałów poprzedzających wrzesień br. otrzymał premie kwartalne (za I kwartał 2014 r. oraz za III i IV kwartał 2013 r.), natomiast nie otrzymał premii kwartalnej za II kwartał 2014 r., ponieważ nie zrealizował planu sprzedaży w wymaganym zakresie.

Czy w dodatku za godziny nadliczbowe należy uwzględnić premię regulaminową

Kartoteka płacowa pracownika

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK