| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy indywidualny rozkład czasu pracy zgłasza się w PIP?

Czy indywidualny rozkład czasu pracy zgłasza się w PIP?

Każdy z pracowników ma prawo złożyć u pracodawcy wniosek o wprowadzenie indywidualnego rozkładu czasu pracy w ramach obowiązującego go czasu pracy. Czy wówczas pracodawca musi zgłaszać ten fakt w PIP?

Regulacje dotyczące wprowadzenia  systemu czasu pracy u danego przedsiębiorcy znajdują się w przepisach kodeksu pracy. Zgodnie z art. 150 k.p. pracodawca może ustalić system rozliczania pracowników i czas pracy w układzie zbiorowym, regulaminie bądź obwieszczeniu. Zgodnie z obowiązującymi zasadami rozkład czasu pracy danego pracownika może określać różne godziny rozpoczynania pracy, w ramach systemu pracy tego pracownika. Oznacz to również, że można dokonywać wszelkich modyfikacji dotyczących systemu pracy pracownika. W rzeczywistości, na podstawie art. 142 k.p. pracownik może złożyć u pracodawcy wniosek o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy. W ramach tak skonstruowanego uprawnienia pracownik może dowolnie dostosować swój czas pracy do indywidualnych potrzeb związanych z jego sytuacją zawodową i rodzinną. Zgodnie z linią orzeczniczą Nie ma przeszkód, aby w umowie o pracę (albo w drodze odrębnego porozumienia między pracodawcą i pracownikiem) ustalić organizację pracy (system lub rozkład czasu pracy) (wyr. SN, I BP 6/09).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kiedy wprowadzenie regulaminu wynagradzania jest obowiązkowe?

Konieczny wniosek pracownika

Aby można było ustanowić indywidualny rozkład czasu pracy, pracownik zobowiązany jest złożyć pisemny wniosek, który będzie znajdował się w jego osobistych aktach pracowniczych. Ważne jest jednak, że pracodawca nie ma prawa wpływać na decyzję pracownika w żadnym wypadku. Indywidualny system czasu pracy może zostać wprowadzony w każdym funkcjonującym systemie, w tym zakresie brak jest jakichkolwiek zastrzeżeń. W przypadku zmiany poprzez akceptację wniosku pracownika – nie jest konieczne dokonywanie wypowiedzenia zmieniającego. Wynika to z faktu, że zmiany dokonuje się mimo wszystko w obowiązującym pracownika rozkładzie czasu pracy. Pracownik ma ponadto prawo cofnąć wniosek w każdej chwili i wrócić do poprzedniego stanu zatrudnienia.

Zgłoszenie zmian w PIP

Co do zasady, o wszelkich zmianach dokonywanych w systemie czasu pracy u danego pracodawcy powinien zostać powiadomiony właściwy inspektor pracy. Zawiadomienie inspektora ma charakter i powinno nastąpić przed wprowadzeniem zmian w systemie czasu pracy. Obowiązek taki istnieje w szczególności w przypadku wydłużania okresów rozliczeniowych. W takiej sytuacji inspektor pracy może stwierdzić nieuzasadnione wprowadzenie przedłużonych okresów rozliczeniowych i wezwać pracodawcę do zaprzestania wprowadzania przedłużonych okresów rozliczeniowych.

Jak przebiega kontrola PIP?

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »