| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Zatrudnienie stażysty po odbyciu stażu

Zatrudnienie stażysty po odbyciu stażu

Stażysta, który odbywał staż w urzędzie, a który zamierza podjąć w nim zatrudnienie musi przejść proces rekrutacji podobnie jak każdy z kandydatów. Weryfikacji będzie podlegało spełnienie określonych wymogów, odnoszących się do członków korpusu służby cywilnej.

Kto może odbyć staż

Staż jest przeznaczony dla osób „będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy”.

Na staż mogą być skierowani zarejestrowani bezrobotni będący w szczególnej sytuacji na rynku pracy, m.in.:

● którzy do dnia rozpoczęcia stażu nie ukończyli 25 lat,

● którzy w okresie 12 miesięcy od dnia określonego w dyplomie, świadectwie lub innym dokumencie poświadczającym ukończenie szkoły wyższej nie ukończyli 27 lat,

● którzy są bezrobotni długotrwale,

● po zakończeniu realizacji kontraktu socjalnego,

● kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka,

● bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego lub bez wykształcenia średniego,

● samotnie wychowujący co najmniej jedno dziecko do 18. roku życia,

● którzy po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęli zatrudnienia,

● niepełnosprawni.

Zobacz również: Miejsce wypłaty wynagrodzenia – jak określić?

Niezbędne wymagania do zatrudnienia

Kolejnym argumentem przemawiającym za obowiązkiem przeprowadzenia naboru na zatrudnienie stażysty po zakończeniu stażu w urzędzie jest wymóg spełnienia przez kandydata warunków, które musi wypełniać osoba mająca zostać zatrudniona w korpusie służby cywilnej. Nie były one weryfikowane wobec stażysty, ponieważ nie był on, jak wspomniano wcześniej, zatrudniony w danym urzędzie. Zatem sprawdzenie i udokumentowanie spełnienia rygorów selekcyjnych odbywa się w trakcie naboru.

Jakie warunki musi spełniać osoba, która przystępuje do naboru

Zobacz: Elastyczne formy zatrudnienia w małych firmach

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 4, art. 6, art. 26 ust. 1, art. 28 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (DzU nr 227, poz. 1505; ost. zm. DzU z 2012 r. poz. 1544),

● art. 49, art. 53 ust. 1 i 4 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (j.t. DzU z 2013 r. poz. 674; ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 1650).

Więcej na ten temat przeczytasz w Serwisie Prawno - Pracowniczym. Sprawdź!

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »