| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego ponownie

Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego ponownie

Przeprowadzenie zwolnień grupowych w zakładzie pracy jest stresujące zarówno dla pracowników jak i pracodawcy. Dochodzi do rozwiązania wielu umów o pracę. Czy w przypadku zatrudnienia pracownika w tej samej grupie zawodowej będzie przysługiwało mu wynagrodzenie w takiej samej wysokości jak przed rozwiązaniem umowy?

PYTANIE

Jakiś czas temu przeprowadziliśmy zwolnienie grupowe, w ramach którego rozwiązaliśmy z jednym z pracowników umowę o pracę zawartą na czas określony. Czy w przypadku ponownego zatrudniania pracowników w tej samej grupie zawodowej zwolniony pracownik ma prawo do powrotu do pracy i takiego samego wynagrodzenia, jakie uzyskiwał przed rozwiązaniem umowy.

Pracownik zwolniony w ramach grupowego zwolnienia ma prawo do ponownego zatrudnienia, jeżeli zgłosi taki zamiar w ciągu 12 miesięcy od dnia rozwiązania stosunku pracy. Jednak nie mają Państwo obowiązku zatrudnienia pracownika z takim samym wynagrodzeniem, jakie otrzymywał przed rozwiązaniem umowy o pracę.

W razie ponownego zatrudniania pracowników w tej samej grupie zawodowej powinni Państwo przyjąć pracownika zwolnionego w ramach grupowego zwolnienia, jeżeli zgłosi on zamiar podjęcia zatrudnienia w Państwa zakładzie w ciągu 1 roku od dnia rozwiązania umowy o pracę. Zatrudnienie pracownika powinno nastąpić w okresie 15 miesięcy od dnia rozwiązania z nim umowy o pracę (art. 9 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, dalej: ustawa o zwolnieniach grupowych).

Przepisy ustawy o zwolnieniach grupowych nie zobowiązują Państwa do informowania zwolnionego pracownika o zamiarze przyjęcia do pracy nowych osób. Jeżeli jednak taki pracownik dowie się o rekrutacji i zgłosi zamiar ponownego podjęcia pracy, będą Państwo zobowiązani do jego zatrudnienia.

Zadaj pytanie na naszym FORUM: Moja Firma - Kadry i ZUS

Takie same warunki zatrudnienia

Pracownik nie może skutecznie domagać się ponownego zatrudnienia na takich samych warunkach płacowych, jakie miał poprzednio, dlatego nie muszą Państwo przyznawać mu wynagrodzenia w takiej samej wysokości, jakie otrzymywał wcześniej. W wyroku z 5 lipca 2006 r. (III PK 34/06, OSNP 2007/13–14/191) Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że obowiązek pracodawcy (...) jest ograniczony do zatrudnienia pracownika w tej samej grupie zawodowej, natomiast nowe warunki zatrudnienia mogą odbiegać od poprzednich w zakresie stanowiska i wymiaru czasu pracy, wynagrodzenia, miejsca pracy i innych elementów składających się na treść umowy o pracę.

Pracownik nie może skutecznie domagać się ponownego zatrudnienia na takich samych warunkach płacowych, jakie miał poprzednio.

W wyroku z 12 lipca 2011 r. (II PK 19/11, OSNP 2012/19–20/231) Sąd Najwyższy uznał, że zamiast roszczenia o nawiązanie stosunku pracy pracownik może domagać się zapłaty odszkodowania za szkodę, jaką poniósł w następstwie niewykonania przez pracodawcę obowiązku wynikającego z tego przepisu. Jeżeli zatem pracodawca, mimo spełnienia warunków ponownego zatrudnienia, nie nawiąże stosunku pracy z tym pracownikiem, pracownik może wystąpić do sądu pracy z roszczeniem o nawiązanie stosunku pracy lub z roszczeniem odszkodowawczym.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »