| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego ponownie

Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego ponownie

Przeprowadzenie zwolnień grupowych w zakładzie pracy jest stresujące zarówno dla pracowników jak i pracodawcy. Dochodzi do rozwiązania wielu umów o pracę. Czy w przypadku zatrudnienia pracownika w tej samej grupie zawodowej będzie przysługiwało mu wynagrodzenie w takiej samej wysokości jak przed rozwiązaniem umowy?

Ponowne zatrudnienie nie obejmuje osób zwolnionych w trybie indywidualnym, tj. wtedy gdy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników rozwiązuje z pracownikiem stosunek pracy z przyczyn go niedotyczących, a zwolnienia w okresie 30 dni dotyczą mniejszej liczby pracowników niż właściwa dla zwolnień grupowych (art. 10 ustawy o zwolnieniach grupowych). W takiej sytuacji zakład pracy może skutecznie odmówić ponownego zatrudnienia byłego pracownika. Pracownik ma bowiem roszczenie o nawiązanie stosunku pracy tylko wtedy, gdy stracił pracę w ramach zwolnienia grupowego.

Zobacz również: Jak zatrudnić pracownika tymczasowego?

Przykład

W zakładzie pracy zatrudniającym 180 pracowników w okresie 30 dni zostały rozwiązane umowy o pracę z 4 pracownikami ochrony z powodu nawiązania współpracy z firmą zewnętrzną zajmującą się ochroną mienia. Zwolnieni pracownicy złożyli pisemne oświadczenia o chęci podjęcia pracy w przypadku ponownego zatrudniania pracowników ochrony. Ponieważ zakład zwolnił tych pracowników w trybie indywidualnym, oświadczenia pracowników nie powodują obowiązku ich ponownego zatrudnienia.

Zwolnienie ma charakter grupowy, jeśli pracodawca w okresie nieprzekraczającym 30 dni wypowiada albo rozwiązuje stosunek pracy na mocy porozumienia stron z grupą co najmniej:

● 10 pracowników – gdy zatrudnia mniej niż 100 pracowników,

● 10% pracowników – gdy zatrudnia co najmniej 100, ale mniej niż 300 pracowników,

● 30 pracowników – gdy zatrudnia co najmniej 300 pracowników (art. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych).

Wskazane liczby obejmują pracowników, z którymi w ramach grupowego zwolnienia następuje rozwiązanie umowy z inicjatywy pracodawcy na mocy porozumienia stron, jeżeli dotyczy to co najmniej 5 pracowników.

Zobacz: Składki ZUS od wynagrodzenia zmarłego pracownika

Więcej na ten temat przeczytasz w Serwisie Prawno - Pracowniczym. Sprawdź!

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK