| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego ponownie

Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego ponownie

Przeprowadzenie zwolnień grupowych w zakładzie pracy jest stresujące zarówno dla pracowników jak i pracodawcy. Dochodzi do rozwiązania wielu umów o pracę. Czy w przypadku zatrudnienia pracownika w tej samej grupie zawodowej będzie przysługiwało mu wynagrodzenie w takiej samej wysokości jak przed rozwiązaniem umowy?

Ponowne zatrudnienie nie obejmuje osób zwolnionych w trybie indywidualnym, tj. wtedy gdy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników rozwiązuje z pracownikiem stosunek pracy z przyczyn go niedotyczących, a zwolnienia w okresie 30 dni dotyczą mniejszej liczby pracowników niż właściwa dla zwolnień grupowych (art. 10 ustawy o zwolnieniach grupowych). W takiej sytuacji zakład pracy może skutecznie odmówić ponownego zatrudnienia byłego pracownika. Pracownik ma bowiem roszczenie o nawiązanie stosunku pracy tylko wtedy, gdy stracił pracę w ramach zwolnienia grupowego.

Zobacz również: Jak zatrudnić pracownika tymczasowego?

Przykład

W zakładzie pracy zatrudniającym 180 pracowników w okresie 30 dni zostały rozwiązane umowy o pracę z 4 pracownikami ochrony z powodu nawiązania współpracy z firmą zewnętrzną zajmującą się ochroną mienia. Zwolnieni pracownicy złożyli pisemne oświadczenia o chęci podjęcia pracy w przypadku ponownego zatrudniania pracowników ochrony. Ponieważ zakład zwolnił tych pracowników w trybie indywidualnym, oświadczenia pracowników nie powodują obowiązku ich ponownego zatrudnienia.

Zwolnienie ma charakter grupowy, jeśli pracodawca w okresie nieprzekraczającym 30 dni wypowiada albo rozwiązuje stosunek pracy na mocy porozumienia stron z grupą co najmniej:

● 10 pracowników – gdy zatrudnia mniej niż 100 pracowników,

● 10% pracowników – gdy zatrudnia co najmniej 100, ale mniej niż 300 pracowników,

● 30 pracowników – gdy zatrudnia co najmniej 300 pracowników (art. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych).

Wskazane liczby obejmują pracowników, z którymi w ramach grupowego zwolnienia następuje rozwiązanie umowy z inicjatywy pracodawcy na mocy porozumienia stron, jeżeli dotyczy to co najmniej 5 pracowników.

Zobacz: Składki ZUS od wynagrodzenia zmarłego pracownika

Więcej na ten temat przeczytasz w Serwisie Prawno - Pracowniczym. Sprawdź!

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK