| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop w 2014 r.

Współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop w 2014 r.

Współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop pracownika określa się corocznie i stosuje przy obliczaniu ekwiwalentu, do którego pracownik nabył prawo w ciągu tego roku kalendarzowego. Jaka będzie wysokość tego współczynnika w 2014 r.?

Pracownikowi, który nie wykorzystał w całości bądź w części przysługującego mu urlopu z powodu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy przysługuje ekwiwalent pieniężny. Jest on obliczany jak wynagrodzenie urlopowe przy uwzględnieniu składników zmiennych, czyli przede wszystkim liczbę niedziel, świąt i dni wolnych od pracy w danym roku kalendarzowym. Co ważne nie można czynić zarzutu nadużycia prawa pracownikowi żądającemu ekwiwalentu za zaległy urlop wypoczynkowy, jeżeli nie miał możliwości skorzystania z urlopu udzielonego mu przez pracodawcę w terminie określonym przepisami kodeksu pracy (wyr. SN, II PK 313/07).

Zadaj pytanie na naszym FORUM: Kadry i ZUS

Jak obliczany jest współczynnik ekwiwalentu

Współczynnik ekwiwalentu za urlop ustalany jest w każdym roku kalendarzowym na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej o szczegółowych zasadach udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Współczynnik ten ustalany jest w następujący sposób:

1. odejmuje się od liczby dni w danym roku kalendarzowym łączną liczbę przypadających w tym roku niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy,

2. otrzymany wynik dzieli się przez 12.

Ważnym zastrzeżeniem jest zatrudnienie pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy, wówczas bowiem wartość współczynnika ekwiwalentu ulega obniżeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika.

W 2014 r. będzie:

- 365 dni kalendarzowych,

- 52 niedziele,

- 11 dni świątecznych licząc z dniami świątecznymi wypadającymi w sobotę,

- 52 dni wolne wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.

Wysokość współczynnika ekwiwalentu w 2014 r. dla osób zatrudnionych na pełnym etacie wynosi 20,83. Co oznacza, że:

dla 1/2 etatu  10,42

dla 3/4 etatu  15,62

dla 1/4 etatu   5,21

dla 1/3 etatu   6,94

Zobacz również: Ustalenie płatnika zasiłków w 2014 r.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »