| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak opłacać składki na ubezpieczenia pracowników młodocianych?

Jak opłacać składki na ubezpieczenia pracowników młodocianych?

Pracodawcy, zatrudniający młodocianych pracowników na podstawie umowy o pracę zobowiązani są do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w takim samym wymiarze jak dla pozostałych pracowników. Co stanowi podstawę wymiaru składek? Jak je obliczać?

Ubezpieczenie zdrowotne

W okresie od nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania pracownik młodociany objęty jest również obowiązkowo ubezpieczeniem zdrowotnym. Przy czym osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, spełniająca kryteria określone dla osób współpracujących, podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu jako pracownik, a nie jako osoba współpracująca.

W podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne pracowników młodocianych uwzględnia się wynagrodzenie chorobowe, pomniejsza się ją o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe finansowane przez pracownika młodocianego i nie stosuje się ograniczenia w postaci rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Pracownikowi młodocianemu w okresie nauki zawodu przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale (w II kwartale 2013 r. była to kwota 3612,51 zł) i wynosi ono od 1 września do 30 listopada 2013 r.:

● w pierwszym roku nauki – nie mniej niż 4% (tj. 144,50 zł),

● w drugim roku nauki – nie mniej niż 5% (tj. 180,63 zł),

● w trzecim roku nauki – nie mniej niż 6% (tj. 216,75 zł).

Pracodawca może przyznać pracownikowi młodocianemu w okresie nauki zawodu wyższe wynagrodzenie niż obliczone w odniesieniu do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Od ustalonej podstawy wymiaru składek pracodawca rozlicza w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, które są częściowo finansowane przez młodocianego, tj. emerytalna – 9,76%, rentowa – 1,5%, chorobowa – 2,45%, zdrowotna – 9% podstawy wymiaru, i przez pracodawcę, tj. emerytalna – 9,76%, rentowa – 6,5% podstawy wymiaru oraz cała składka wypadkowa.

Składki na FP i FGŚP

Za pracownika młodocianego pracodawca nie opłaca składek na Fundusz Pracy, jeżeli jego podstawa wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe w przeliczeniu na okres miesiąca jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, a w przypadku pracownika w pierwszym roku pracy – niższa niż 80% minimalnego wynagrodzenia.

Pracodawca nie musi opłacać składki na FP za pracownika młodocianego, jeżeli jego podstawa wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe w przeliczeniu na okres miesiąca jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, czyli w 2013 r. jest to 1600 zł.

Jeżeli pracodawca zatrudniający pracownika młodocianego nie jest pracodawcą w rozumieniu ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy bądź pracownik młodociany nie jest pracownikiem w rozumieniu tej ustawy, nie ma obowiązku opłacania za takiego pracownika składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Za pracodawcę w rozumieniu ww. ustawy należy uznać:

● przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą również na terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym w odniesieniu do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

● oddział banku zagranicznego,

● oddział instytucji kredytowej,

● oddział zagranicznego zakładu ubezpieczeń oraz

● oddział lub przedstawicielstwo przedsiębiorcy zagranicznego.

Z kolei pracownikiem w rozumieniu tej ustawy jest osoba pozostająca w stosunku pracy, chałupnik, osoba wykonująca pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, osoba wykonująca pracę zarobkową na podstawie innej niż stosunek pracy na rzecz pracodawcy będącego rolniczą spółdzielnią produkcyjną, spółdzielnią kółek rolniczych lub inną spółdzielnią zajmującą się produkcją rolną, podlegająca z tego tytułu obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Powyższa definicja nie ma zastosowania wobec małżonka pracodawcy, a także jego dzieci własnych, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobionych, rodziców, macochy i ojczyma oraz osób przysposabiających, a także rodzeństwa, wnuków, dziadków, zięciów i synowych, bratowych, szwagierek i szwagrów oraz osób wykonujących pracę zarobkową w gospodarstwie domowym.

Zobacz również: Dodatkowy urlop niepełnosprawnego pracownika

Więcej przeczytasz w Serwisie Prawno - Pracowniczym. Sprawdź!

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK