| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak opłacać składki na ubezpieczenia pracowników młodocianych?

Jak opłacać składki na ubezpieczenia pracowników młodocianych?

Pracodawcy, zatrudniający młodocianych pracowników na podstawie umowy o pracę zobowiązani są do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w takim samym wymiarze jak dla pozostałych pracowników. Co stanowi podstawę wymiaru składek? Jak je obliczać?

Ubezpieczenie zdrowotne

W okresie od nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania pracownik młodociany objęty jest również obowiązkowo ubezpieczeniem zdrowotnym. Przy czym osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, spełniająca kryteria określone dla osób współpracujących, podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu jako pracownik, a nie jako osoba współpracująca.

W podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne pracowników młodocianych uwzględnia się wynagrodzenie chorobowe, pomniejsza się ją o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe finansowane przez pracownika młodocianego i nie stosuje się ograniczenia w postaci rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Pracownikowi młodocianemu w okresie nauki zawodu przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale (w II kwartale 2013 r. była to kwota 3612,51 zł) i wynosi ono od 1 września do 30 listopada 2013 r.:

● w pierwszym roku nauki – nie mniej niż 4% (tj. 144,50 zł),

● w drugim roku nauki – nie mniej niż 5% (tj. 180,63 zł),

● w trzecim roku nauki – nie mniej niż 6% (tj. 216,75 zł).

Pracodawca może przyznać pracownikowi młodocianemu w okresie nauki zawodu wyższe wynagrodzenie niż obliczone w odniesieniu do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Od ustalonej podstawy wymiaru składek pracodawca rozlicza w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, które są częściowo finansowane przez młodocianego, tj. emerytalna – 9,76%, rentowa – 1,5%, chorobowa – 2,45%, zdrowotna – 9% podstawy wymiaru, i przez pracodawcę, tj. emerytalna – 9,76%, rentowa – 6,5% podstawy wymiaru oraz cała składka wypadkowa.

Składki na FP i FGŚP

Za pracownika młodocianego pracodawca nie opłaca składek na Fundusz Pracy, jeżeli jego podstawa wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe w przeliczeniu na okres miesiąca jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, a w przypadku pracownika w pierwszym roku pracy – niższa niż 80% minimalnego wynagrodzenia.

Pracodawca nie musi opłacać składki na FP za pracownika młodocianego, jeżeli jego podstawa wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe w przeliczeniu na okres miesiąca jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, czyli w 2013 r. jest to 1600 zł.

Jeżeli pracodawca zatrudniający pracownika młodocianego nie jest pracodawcą w rozumieniu ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy bądź pracownik młodociany nie jest pracownikiem w rozumieniu tej ustawy, nie ma obowiązku opłacania za takiego pracownika składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Za pracodawcę w rozumieniu ww. ustawy należy uznać:

● przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą również na terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym w odniesieniu do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

● oddział banku zagranicznego,

● oddział instytucji kredytowej,

● oddział zagranicznego zakładu ubezpieczeń oraz

● oddział lub przedstawicielstwo przedsiębiorcy zagranicznego.

Z kolei pracownikiem w rozumieniu tej ustawy jest osoba pozostająca w stosunku pracy, chałupnik, osoba wykonująca pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, osoba wykonująca pracę zarobkową na podstawie innej niż stosunek pracy na rzecz pracodawcy będącego rolniczą spółdzielnią produkcyjną, spółdzielnią kółek rolniczych lub inną spółdzielnią zajmującą się produkcją rolną, podlegająca z tego tytułu obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Powyższa definicja nie ma zastosowania wobec małżonka pracodawcy, a także jego dzieci własnych, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobionych, rodziców, macochy i ojczyma oraz osób przysposabiających, a także rodzeństwa, wnuków, dziadków, zięciów i synowych, bratowych, szwagierek i szwagrów oraz osób wykonujących pracę zarobkową w gospodarstwie domowym.

Zobacz również: Dodatkowy urlop niepełnosprawnego pracownika

Więcej przeczytasz w Serwisie Prawno - Pracowniczym. Sprawdź!

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK