REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składki ZUS od wynagrodzenia zmarłego pracownika

Piotr Kostrzewa

REKLAMA

Wynagrodzenie za pracę zmarłego pracownika wypłacane jest po jego śmierci małżonkowi oraz uprawnionym z tego tytułu osobom. Wówczas wynagrodzenie jest prawem majątkowym, od którego nie są opłacane składki do ZUS.

Ustanie stosunku pracy może nastąpić w wyniku jego rozwiązania bądź wygaśnięcia. Jedną z okoliczności, która powoduje wygaśnięcie stosunku pracy, a co za tym idzie ustanie obowiązku ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, jest śmierć pracownika.

REKLAMA

Zmarłego pracownika należy wyrejestrować z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA z kodem przyczyny wyrejestrowania 500 (zgon osoby ubezpieczonej).

W razie śmierci pracownika niejednokrotnie po stronie zatrudniającego go dotychczas pracodawcy powstają wątpliwości co do konieczności rozliczenia i opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od przychodów przysługujących z tytułu zakończonego stosunku pracy. W tym zakresie należy wyróżnić dwa przypadki. Pierwszy z nich dotyczy sytuacji, gdy przychody zostały osiągnięte przez pracownika jeszcze przed jego śmiercią. Drugi dotyczy natomiast sytuacji, gdy omawiane przychody nie zostały wypłacone (postawione do dyspozycji) zmarłemu pracownikowi, ale są należne członkowi rodziny.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Przychody osiągnięte przez zmarłego pracownika

REKLAMA

Za przychód ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Do takich świadczeń zaliczamy: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również inne nieodpłatne świadczenia lub świadczenia częściowo odpłatne. Jak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 24 czerwca 2009 r. (II FSK 251/08), o zakwalifikowaniu świadczenia jako przychodu ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów podatkowych decyduje to, czy określone świadczenie może otrzymać wyłącznie pracownik, czy również inna osoba niezwiązana tego rodzaju stosunkiem prawnym. Istotne jest więc, czy występuje związek prawny lub faktyczny danego świadczenia z istniejącym stosunkiem pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskiwany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. W podstawie tej nie uwzględnia się wynagrodzenia za czas choroby, zasiłków oraz przychodów zwolnionych z oskładkowania na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Z kolei do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracownika należy stosować przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, z tym zastrzeżeniem, że:

● w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne uwzględnia się wynagrodzenie chorobowe,

● podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pomniejsza się o składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe, które zostały sfinansowane ze środków pracownika,

● do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne nie stosuje się ograniczenia w postaci rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Nie ulega więc wątpliwości, że przychody osiągnięte przez pracownika z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy jeszcze przed jego śmiercią są przychodami ze stosunku pracy, a co za tym idzie, powinny być uwzględnione w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Należy przy tym zauważyć, że w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA oraz w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA uwzględnia się należne składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od wszystkich dokonanych lub postawionych do dyspozycji ubezpieczonego wypłat – od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego, którego deklaracja dotyczy – stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Oznacza to, że składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne należne od przychodu osiągniętego przez zmarłego pracownika powinny być rozliczone w dokumentach rozliczeniowych złożonych za miesiąc, w którym ten przychód został osiągnięty.

Zobacz również: Spory wynikające ze stosunku pracy


PRZYKŁAD

Jan K. zmarł 14 października 2013 r. 10 października 2013 r. Jan K. otrzymał od swojego pracodawcy wynagrodzenie za pracę wykonaną na podstawie umowy o pracę we wrześniu 2013 r. Z uwagi na to, że wypłacone Janowi K. 10 października 2013 r. wynagrodzenie jest przychodem ze stosunku pracy, to mimo jego śmierci pracodawca rozliczył i opłacił składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne w terminie do 15 listopada 2013 r.

Przychody wypłacone członkom rodziny

Inaczej przedstawia się sytuacja wówczas, gdy co prawda pracownik nabył prawo do przychodu ze stosunku pracy jeszcze przed jego rozwiązaniem, ale ostatecznie – po śmierci pracownika – przychód ten został wypłacony uprawnionym członkom rodziny. Prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika w równych częściach na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku. Z tego też względu przychody przysługują uprawnionym członkom rodziny w następstwie śmierci pracownika i wygaśnięcia stosunku pracy, nie są przychodami ze stosunku pracy, ale przychodami z praw majątkowych w rozumieniu przepisów podatkowych. Okoliczność ta przesądza o tym, że od takich przychodów nie są należne składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Wynagrodzenie wypłacone po zmarłym pracowniku nie jest przychodem ze stosunku pracy, ale przychodem z praw majątkowych i dlatego nie podlega oskładkowaniu.

PRZYKŁAD

Barbara W. zmarła 31 października 2013 r. Pracodawca zatrudniający Barbarę W. wypłaca wynagrodzenie za pracę w danym miesiącu w terminie do 10. dnia następnego miesiąca, dlatego Barbara W. przed śmiercią nie otrzymała wynagrodzenia za październik 2013 r. Wynagrodzenie i ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy został w równych częściach wypłacony mężowi Barbary W. Tomaszowi W. oraz ich córce Karolinie W. Ponieważ osiągnięty w ten sposób przez Tomasza W. i Karolinę W. przychód nie jest przychodem ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów podatkowych, były pracodawca Barbary W. nie potrącił od niego składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Zobacz: W jaki sposób zastosować skrócony okres wypowiedzenia?

Więcej na ten temat przeczytasz w Serwisie Prawno - Pracowniczym. Sprawdź!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA