| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Składki ZUS od wynagrodzenia zmarłego pracownika

Składki ZUS od wynagrodzenia zmarłego pracownika

Wynagrodzenie za pracę zmarłego pracownika wypłacane jest po jego śmierci małżonkowi oraz uprawnionym z tego tytułu osobom. Wówczas wynagrodzenie jest prawem majątkowym, od którego nie są opłacane składki do ZUS.

PRZYKŁAD

Jan K. zmarł 14 października 2013 r. 10 października 2013 r. Jan K. otrzymał od swojego pracodawcy wynagrodzenie za pracę wykonaną na podstawie umowy o pracę we wrześniu 2013 r. Z uwagi na to, że wypłacone Janowi K. 10 października 2013 r. wynagrodzenie jest przychodem ze stosunku pracy, to mimo jego śmierci pracodawca rozliczył i opłacił składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne w terminie do 15 listopada 2013 r.

Przychody wypłacone członkom rodziny

Inaczej przedstawia się sytuacja wówczas, gdy co prawda pracownik nabył prawo do przychodu ze stosunku pracy jeszcze przed jego rozwiązaniem, ale ostatecznie – po śmierci pracownika – przychód ten został wypłacony uprawnionym członkom rodziny. Prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika w równych częściach na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku. Z tego też względu przychody przysługują uprawnionym członkom rodziny w następstwie śmierci pracownika i wygaśnięcia stosunku pracy, nie są przychodami ze stosunku pracy, ale przychodami z praw majątkowych w rozumieniu przepisów podatkowych. Okoliczność ta przesądza o tym, że od takich przychodów nie są należne składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Wynagrodzenie wypłacone po zmarłym pracowniku nie jest przychodem ze stosunku pracy, ale przychodem z praw majątkowych i dlatego nie podlega oskładkowaniu.

PRZYKŁAD

Barbara W. zmarła 31 października 2013 r. Pracodawca zatrudniający Barbarę W. wypłaca wynagrodzenie za pracę w danym miesiącu w terminie do 10. dnia następnego miesiąca, dlatego Barbara W. przed śmiercią nie otrzymała wynagrodzenia za październik 2013 r. Wynagrodzenie i ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy został w równych częściach wypłacony mężowi Barbary W. Tomaszowi W. oraz ich córce Karolinie W. Ponieważ osiągnięty w ten sposób przez Tomasza W. i Karolinę W. przychód nie jest przychodem ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów podatkowych, były pracodawca Barbary W. nie potrącił od niego składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Zobacz: W jaki sposób zastosować skrócony okres wypowiedzenia?

Więcej na ten temat przeczytasz w Serwisie Prawno - Pracowniczym. Sprawdź!

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ASiW

Obsługa prawna i wsparcie przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK