| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Praca i ubezpieczenia

Trudno uciec od opłacania składek z firmy

Aktualizacja: 26.07.2007

Przedsiębiorca, który jednocześnie pracuje na zlecenie, nie może zdecydować, że będzie z niego opłacał składki zamiast z firmy. »

Grzywna dla pracodawcy

Aktualizacja: 26.07.2007

W mojej firmie zatrudniam osoby pracujące przy produkcji jako samozatrudnieni. Wszyscy mają zarejestrowaną działalność gospodarczą. Ponadto, wykonując zlecenie, są podporządkowani brygadziście, tak jak pozostali pracownicy i obowiązuje ich ściśle określony czas pracy oraz miejsce. Inspektor podczas kontroli uznał to za wykroczenie. Czy rzeczywiście jest to naruszenie i jakiej wysokości grzywny mogę się spodziewać w świetle nowych przepisów? »

Tworzenie nowych miejsc pracy i pomoc publiczna

Aktualizacja: 25.07.2007

Pomoc na tworzenie nowych miejsc pracy jest udzielana m.in., jeżeli nowe miejsce pracy stanowi odpowiedni wzrost liczby pracowników u danego przedsiębiorcy. Pomoc taka jest pomocą publiczną i jej intensywność jest ograniczona w zależności od regionu kraju. »

Składki w trakcie zawieszenia działalności a przychody z wynajmu lokalu

Aktualizacja: 27.07.2007

Z końcem lipca br. chcę zawiesić działalność gospodarczą, którą prowadzę jednoosobowo. Jednak nadal będę wynajmować lokal użytkowy, którego jestem właścicielem. Wynajem nie jest przedmiotem mojej podstawowej działalności gospodarczej. Czy będę musiał opłacać składki do ZUS z tytułu otrzymywania przychodów z wynajmu lokalu? »

Zatrudnienie wspólnika - członka zarządu spółki z o.o.

Aktualizacja: 24.07.2007

Kodeks spółek handlowych stanowiący podstawę funkcjonowania spółek z o.o. nie rozstrzyga jednoznacznie, w jakiej formie mogą być zatrudniane osoby mające pełnić funkcje członków zarządu. »

Zmiana warunków zatrudnienia

Aktualizacja: 27.07.2007

Przejęliśmy pracowników w wyniku fuzji zakładów pracy. Część pracowników niestety jest nieprzydatna w związku ze zmianą profilu produkcji, a część stanowisk pracy po prostu dubluje się. Czy w związku z przejęciem pracowników możliwa jest w ogóle zmiana warunków zatrudnienia oraz rozwiązywanie stosunków pracy? »

Wymuszone wstrzymanie prac lub działalności

Aktualizacja: 24.07.2007

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Należyta realizacja tego obowiązku wymaga organizowania pracy w odpowiedni sposób, jak również zapewnienia przestrzegania w zakładzie pracy przepisów i zasad bhp. »

Czas wolny za godziny nadliczbowe

Aktualizacja: 27.07.2007

Zatrudnieni u mnie pracownicy często pracują w godzinach nadliczbowych. Udzielam im za nie czasu wolnego. W jakim okresie powinienem udzielić im czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych, jeśli w zakładzie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy? »

Płacowe formy motywowania pracowników

Aktualizacja: 24.07.2007

Wynagrodzenie przysługujące pracownikowi z tytułu wykonywania pracy może mieć wiele składników. Mają one charakter obowiązkowy lub też przysługują fakultatywnie. »

Jak długo należy przechowywać dokumenty ubezpieczeniowe

Aktualizacja: 27.07.2007

Od 2000 r. prowadzę jednoosobowo działalność gospodarczą. Z jej tytułu opłacam składki ZUS. Przez jaki okres muszę przechowywać dokumenty ubezpieczeniowe i dowody wpłaty składek ZUS? »

Wolontariat pracowniczy wyzwalacz kapitału społecznego firmy

Aktualizacja: 24.07.2007

Wdrażanie wolontariatu pracowniczego umożliwia odniesienie obopólnych korzyści zarówno firmom i ich pracownikom, jak i społecznościom i organizacjom. »

Jakiemu ubezpieczeniu podlega rolnik, który jest również wspólnikiem spółki jawnej

Aktualizacja: 27.07.2007

Jestem rolnikiem i prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Jestem ubezpieczony w KRUS. Od 1 czerwca 2007 r. jestem również wspólnikiem spółki jawnej. Czy muszę opłacać składkę zdrowotną do ZUS z tytułu prowadzenia drugiej działalności? »

Co powinien zawierać wniosek o skontrolowanie pracowników w trakcie zwolnienia lekarskiego

Aktualizacja: 27.07.2007

Dwóch pracowników po pierwszym dniu pracy dostarczyło mi zwolnienia lekarskie. Chciałabym sprawdzić, czy na pewno chorują, ponieważ mam wątpliwości co do prawidłowości wykorzystania przez nich zwolnień lekarskich. Wiem, że mogę wystąpić do ZUS z pismem o sprawdzenie prawidłowości wykorzystania zwolnień. W jaki sposób mogę to zrobić (jakie pismo wysłać do ZUS)? »

Zatrudnianie w ramach prac interwencyjnych

Aktualizacja: 24.07.2007

Jednym ze sposobów na uzyskanie przez pracodawcę pomocy przy ponoszeniu kosztów zatrudnienia jest zatrudnianie pracowników skierowanych przez starostę w ramach prac interwencyjnych. »

W jakim terminie ZUS wypłaci przedsiębiorcy zasiłek chorobowy

Aktualizacja: 26.07.2007

Prowadzę działalność gospodarczą i z tego tytułu podlegam dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Zatrudniam 5 pracowników. W związku z chorobą otrzymałam zwolnienie lekarskie od 8 maja do 5 czerwca 2007 r., a później od 6 czerwca. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Marta Wilczkowska

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »