| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Praca i ubezpieczenia

Pracodawca musi konsultować z załogą decyzje związane z bezpieczeństwem i higieną pracy

Aktualizacja: 07.12.2007

Brak związków zawodowych w zakładzie nie zwalnia pracodawcy z konsultowania kwestii związanych z bhp. Ma on bowiem obowiązek współdziałać w tym zakresie z pracownikami. »

Jak uniknąć błędów we wniosku o refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy niepełnosprawnego

Aktualizacja: 06.12.2007

Często pracodawcy starający się o refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej ze środków PFRON składają niekompletne wnioski. Mogą one zawierać zarówno braki formalne, jak i rachunkowe. »

Czy pracodawca ponosi odpowiedzialność za rzeczy osobiste pracownika

Aktualizacja: 06.12.2007

W kodeksie pracy brak jest przepisu, który wyraźnie wskazywałby na istnienie odpowiedzialności materialnej pracodawcy za rzeczy osobiste pracownika wniesione przez niego na teren zakładu pracy. Czy pracodawca ponosi taką odpowiedzialność i w jakim zakresie? »

Kiedy trzeba płacić składki od wartości talonów i paczek świątecznych

Aktualizacja: 06.12.2007

Gdy pracodawca przekaże swoim pracownikom talony, które nie są finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe, ich wartość stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne. »

Kontrola legalności zatrudnienia

Aktualizacja: 04.12.2007

W tym miesiącu rozpoczynam działalność jako pracodawca, właśnie trwa nabór pracowników na stanowiska pracy. Zatrudniam same osoby bezrobotne, zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne. Podobno mogę jako pracodawca być kontrolowany zarówno przez Państwową Inspekcję Pracy, jak i urząd pracy. Czy jest to możliwe? Proszę wskazać, na czym polega tzw. kontrola legalności zatrudnienia osób bezrobotnych i kto może ją prowadzić? »

Jak zatrudnić cudzoziemca

Aktualizacja: 04.12.2007

Polskim pracodawcom zaczyna brakować pracowników. Jest to spowodowane m.in. masowymi wyjazdami Polaków do pracy za granicę. W takiej sytuacji jedynym sposobem na uzupełnienie braków kadrowych jest zatrudnienie obcokrajowców. »

Dokumentacja wynagrodzeń

Aktualizacja: 03.12.2007

Jednym z obowiązków każdego pracodawcy jest prowadzenie dokumentacji związanej z zatrudnieniem. »

Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę

Aktualizacja: 03.12.2007

Zdarza się, że strony umowy mimo wcześniejszego złożenia wypowiedzenia chcą nadal kontynuować zatrudnienie. W takim przypadku może dojść do cofnięcia wypowiedzenia i kontynuowania zatrudnienia na dotychczasowych zasadach. »

Co można potrącić pracownikowi z pensji

Aktualizacja: 03.12.2007

Ostatnio dowiedziałam się, że pracodawca może dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracowników. Bardzo mnie to zainteresowało, dlatego chciałabym wiedzieć coś więcej na ten temat. W jakich przypadkach można dokonać potrącenia z pensji oraz w jakiej wysokości? »

O co można pytać kandydata do pracy

Aktualizacja: 03.12.2007

Prawo pracy określa nie tylko wzajemne prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika, ale częściowo reguluje również etap procesu rekrutacyjnego. Przede wszystkim daje pracodawcy prawo żądania od osoby ubiegającej się o pracę określonych informacji. Ich zakres jest jednak ograniczony. O co może pytać pracodawca kandydata do pracy? »

PFRON zwróci koszty wyposażenia stanowisk pracy

Aktualizacja: 03.12.2007

Od 7 listopada 2007 r. pracodawcy mogą składać wnioski o refundację kosztów wyposażenia stanowisk pracy osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. »

Informacja o warunkach pracy musi być aktualizowana

Aktualizacja: 28.11.2007

Oprócz sporządzenia umowy o pracę, pracodawca ma obowiązek poinformowania pracownika na piśmie o jego uprawnieniach. Dokument ten powinien być aktualizowany, gdy informacje w nim zawarte ulegną zmianie. »

Porozumienie stron

Aktualizacja: 27.11.2007

Zawarcie porozumienia jest jednym z najkorzystniejszych sposobów rozwiązania każdego problemu. Na mocy porozumienia stron można nie tylko zmienić warunki umowy, ale również rozwiązać stosunek pracy. »

Wspólna odpowiedzialność pracowników

Aktualizacja: 27.11.2007

Każda zmiana w składzie pracowników objętych wspólną odpowiedzialnością materialną wymaga zawarcia nowej umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej. »

Kiedy pracodawca ma obowiązek przenieść pracownika do innej pracy

Aktualizacja: 26.11.2007

W niektórych sytuacjach pracodawca musi zmienić pracownikowi rodzaj wykonywanej przez niego pracy. Zwykle wynika to z konieczności ochrony zdrowia pracownika. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK