| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Praca i ubezpieczenia

Czy firma może żądać od kandydata na pracownika wszystkich danych osobowych

Aktualizacja: 12.08.2008

Katalog danych osobowych, których może żądać pracodawca od kandydata na pracownika, zawarty jest w art. 221 kodeksu pracy. Czy kandydat na pracownika może odmówić podania danych, których zakres wykracza poza ten katalog, np. w sytuacji gdy pracodawca pyta go o stan jego zdrowia? »

Wynagrodzenie za zakaz konkurencji

Aktualizacja: 31.07.2008

Zakaz konkurencji w czasie trwania stosunku pracy i po jego ustaniu ma za zadanie chronić pracodawcę przed działaniami pracownika, które mogłyby narazić go na szkodę. »

Umowa na zastępstwo

Aktualizacja: 31.07.2008

Umowa na zastępstwo pozwala zatrudnić na miejsce nieobecnego pracownika inną osobę, bez konieczności tworzenia dodatkowego etatu. »

Kwalifikacje pracowników

Aktualizacja: 31.07.2008

Obowiązkiem pracodawcy jest ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Nie oznacza to jednak, że pracownik może domagać się organizacji i finansowania kształcenia. »

Zarządzanie bezpieczeństwem - korzystne dla pracodawcy

Aktualizacja: 31.07.2008

Wdrożenie systemu zarządzania bhp prowadzi do osiągania stałej poprawy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników oraz do ograniczenia strat związanych z niewłaściwymi warunkami pracy. »

Krytyka pracodawcy może uzasadniać rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Aktualizacja: 30.07.2008

Pracownik może krytykować działania pracodawcy, jeśli dotyczą one organizacji pracy. Nie może jednak w wulgarny czy agresywny sposób wyrażać swojej opinii o wszystkich jego decyzjach. »

Pracodawca dopłaci do urlopu pracownika

Aktualizacja: 30.07.2008

Podczas wakacji pracownicy mogą otrzymać od pracodawcy dofinansowanie do wypoczynku. Ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych można uzyskać m.in. świadczenie urlopowe albo dopłatę do wczasów pod gruszą. »

Pracodawca może kontrolować komputer

Aktualizacja: 28.07.2008

Pracodawca może zakazać pracownikom wykorzystywania komputera służbowego do celów prywatnych oraz kontrolować pracę pracownika wykonywaną przy jego użyciu. »

Jak w praktyce złożyć pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę, aby go nie zakwestionował

Aktualizacja: 28.07.2008

Pracodawcy składając pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę czasami popełniają błędy. W przypadku odwołania się pracownika do sądu pracy mogą one spowodować uznanie wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony za bezskuteczne. »

Podstawowe obowiązki pracodawcy wobec urzędów

Aktualizacja: 24.07.2008

Prawo nakłada na pracodawców wiele obowiązków informacyjnych, zgłoszeniowych i rozliczeniowych. Ich niedopełnienie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. »

Zalety i wady samozatrudnienia

Aktualizacja: 24.07.2008

Samozatrudnienie pozwala znacznie obniżyć koszty pracy. Warunkiem jest jednak prawidłowo skonstruowana umowa, której nie będą mogły zakwestionować organy podatkowe czy inspekcja pracy. »

Pracodawca musi poinformować pracowników o przejęciu firmy

Aktualizacja: 24.07.2008

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę może być konsekwencją wielu zdarzeń prawnych. Co może zatem stanowić podstawę prawną takiego przejścia? »

Jak prawidłowo uzasadnić złożone pracownikowi wypowiedzenie

Aktualizacja: 21.07.2008

Wypowiadając umowę na czas nieokreślony, pracodawca musi wskazać przyczynę wypowiedzenia. Często taką przyczyną jest niewłaściwe wykonywanie obowiązków pracowniczych. W jakich okolicznościach tak wskazana przyczyna wypowiedzenia jest wystarczająca? »

Jakie składki musi płacić prowadzący działalność gospodarczą zawierający umowy cywilnoprawne

Aktualizacja: 17.07.2008

Zasady opłacania składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, wykonujące jednocześnie umowę zlecenia, zależą przede wszystkim od tego, czy przedmiot prowadzonej działalności jest taki sam jak wykonywanej umowy oraz jak dla celów podatkowych traktowany jest przychód ze zlecenia. »

Można zatrudnić Ukraińca bez zezwolenia na pracę

Aktualizacja: 16.07.2008

Przedsiębiorca, który chce zatrudnić w swojej firmie obywateli Rosji, Białorusi lub Ukrainy, nie musi zawsze występować o zgodę na zatrudnienie cudzoziemców. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Bielicka

Prawnik, specjalista w zakresie prawa konsumenckiego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK