| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Praca i ubezpieczenia

BHP przy umowach cywilnoprawnych

Aktualizacja: 06.11.2008

Zatrudnienie na umowę cywilnoprawną nie zwalania pracodawcy z obowiązku zapewnienia tym osobom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. »

Karta czasu pracy

Aktualizacja: 06.11.2008

 Obowiązkiem każdego pracodawcy jest prowadzenie dokumentacji związanej z zatrudnieniem. »

Choroba przyczyną rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Aktualizacja: 28.10.2008

Długotrwała i nieprzerwana choroba pracownika może być powodem rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia. Nie oznacza to jednak, że pracodawca nie może czekać na powrót pracownika, usprawiedliwiając mu nieobecność w pracy do czasu odzyskania pełnej zdolności do pracy. »

Zawieszenie działalności a okres korzystania z ulgi w opłacaniu składek

Aktualizacja: 06.11.2008

Prowadzę jednoosobową firmę usługową. Jest to moja pierwsza działalność. Korzystam z 24-miesięcznej ulgi w opłacaniu składek ZUS, tzn. opłacam składki na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy wymiaru. Jeśli zawieszę działalność w gminie, to czy okres tego zawieszenia ZUS wliczy mi do okresu 2 lat, w którym mam prawo do ulgi? Czy zawieszenie przerwie upływ tych 24 miesięcy? »

Wydłużony dobowy wymiar czasu pracy nie pozbawia pracownika prawa do odpoczynku

Aktualizacja: 23.10.2008

Jednym z najistotniejszych przepisów regulujących problematykę czasu pracy jest przepis przyznający pracownikom w każdej dobie prawo do co najmniej jedenastogodzinnego okresu odpoczynku. W praktyce oznacza to, że pracodawca powinien organizować pracownikowi pracę w taki sposób, aby w każdej dobie dysponował on co najmniej jedenastoma kolejnymi godzinami wolnymi od pracy. »

Jak obliczyć i wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

Aktualizacja: 06.11.2008

W dniu rozwiązania stosunku pracy pracodawca musi wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Jego prawidłowe wyliczenie sprawia często kłopoty, zwłaszcza w sytuacji, gdy wynagrodzenie pracownika w poszczególnych miesiącach znacznie się różni. »

Negatywny wynik egzaminu z zasad bhp może być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę

Aktualizacja: 06.11.2008

Przed dopuszczeniem do wykonywania pracy pracownik musi przejść wstępne szkolenie bhp, a okresowe - w trakcie pozostawania w zatrudnieniu. Szkolenia te odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. »

Pracownik może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych

Aktualizacja: 06.11.2008

Obowiązek wykonania polecenia pracy w godzinach nadliczbowych doznaje w praktyce wielu ograniczeń. Czasami więc pracownik ma prawo odmówić pracy w nadgodzinach bez negatywnych dla siebie konsekwencji. »

Kontrola pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim

Aktualizacja: 06.11.2008

Pracodawca musi sprawdzić, czy zwolnienie lekarskie przedstawione przez pracownika jest właściwie wypełnione i czy nie jest sfałszowane. Może również skontrolować to, w jaki sposób pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie. »

Jak korzystnie zatrudnić absolwenta

Aktualizacja: 06.11.2008

Sposobem na proste i tanie pozyskanie młodych pracowników, którzy ukończyli szkołę, może być zatrudnienie absolwentów na staż. Wymaga to porozumienia ze starostą i zapewnienia odpowiednich warunków pracy. O resztę zatroszczy się powiat. »

Choroba pracownika zwiększa koszty firmy

Aktualizacja: 06.11.2008

Długotrwałe zwolnienie lekarskie pracownika uzasadnia stosowanie ryczałtowo ustalonych podwyższonych kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych. »

Firma sama nie zmieni obowiązków wynajętego pracownika

Aktualizacja: 06.11.2008

W celu uelastycznienia rynku pracy i aktywizacji osób bezrobotnych powstały agencje pracy tymczasowej. Przedsiębiorca który chce skorzystać z zatrudnienia pracowników okresowych musi zawrzeć umowę z agencją i spełnić określone ustawowo warunki »

Wiążące interpretacje w sprawie składek ZUS

Aktualizacja: 06.11.2008

Przedsiębiorca może wystąpić do ZUS i NFZ z żądaniem udzielenia pisemnej interpretacji przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez niego odpowiednio składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne. Nie jest on jednak związany udzieloną interpretacją i na własną odpowiedzialność może nie zastosować się do niej. »

Wymagania dla pomieszczeń pracy

Aktualizacja: 06.11.2008

Stanowisko pracy powinno być dostosowane zarówno do rodzaju wykonywanych przez pracownika prac, jak i do jego cech osobowych. »

Czy w trakcie przeprowadzania kontroli ZUS jej zakres może zostać zmieniony

Aktualizacja: 06.11.2008

Mamy w firmie kontrolę ZUS. Inspektor, który przeprowadza u nas kontrolę, powiedział nam, że rozszerza kontrolę ze szczególnej na ogólną. Czy jest to możliwe w trakcie kontroli? Czy możemy się temu sprzeciwić? Osoba, która przyszła na kontrolę, jest moim dalszym sąsiadem, z którym miałem kiedyś konflikt. Podejrzewam go o brak obiektywizmu. Czy mogę zwrócić się do ZUS o wyłączenie tego inspektora z kontroli? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK