| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Praca i ubezpieczenia

Czy zawieszenie działalności przerywa okres korzystania z ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne

Aktualizacja: 09.10.2008

Prowadzę jednoosobową firmę usługową. Jest to moja pierwsza działalność. Korzystam z 24-miesięcznej ulgi w opłacaniu składek ZUS, tzn. opłacam składki na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy wymiaru. Jeśli zawieszę działalność w gminie, to czy okres tego zawieszenia ZUS wliczy mi do okresu 2 lat, w którym mam prawo do ulgi? Czy zawieszenie przerwie upływ tych 24 miesięcy? »

Czy pracodawca powinien udzielić bankowi informacji przez telefon o wysokości zarobków pracownika

Aktualizacja: 09.10.2008

Pracownik banku zadzwonił do mnie z prośbą o potwierdzenie wysokości zarobków mojego pracownika w związku z ubieganiem się przez niego o kredyt mieszkaniowy. Czy mogę udzielić takiej informacji bankowi nie pytając o zgodę pracownika? Czy nie naruszę w ten sposób przepisów o ochronie danych osobowych? »

Dyscyplinarne zwolnienie z pracy

Aktualizacja: 03.10.2008

W sytuacji ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych pracodawca może w trybie natychmiastowym rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę, nawet w trakcie przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim. »

Powierzenie wykonywania innej pracy

Aktualizacja: 03.10.2008

Pracodawca, chcąc zmienić pracownikowi warunki umowy o pracę, musi zastosować wypowiedzenie zmieniające. Należy również pamiętać, że w określonych warunkach pracodawca może przenieść pracownika do innej pracy, bez wypowiedzenia zmieniającego. »

Dane osobowe pracownika zatrudnionego

Aktualizacja: 03.10.2008

Zakres pozyskiwania danych osobowych zwiększa się po podpisaniu umowy o pracę. Nie oznacza to, że pracodawca może wiedzieć o swoim pracowniku wszystko. Niektórych granic nie może przekroczyć. »

Niewłaściwa reprezentacja pracodawcy nie powoduje nieważności rozwiązania umowy o pracę

Aktualizacja: 02.10.2008

Niezachowanie przez pracodawcę będącego jednostką organizacyjną zasad jego właściwej reprezentacji przy rozwiązywaniu umowy o pracę nie powoduje bezwzględnej nieważności oświadczenia o rozwiązaniu umowy. Zatem, mimo wadliwości, oświadczenie to doprowadzi do rozwiązania umowy o pracę. Może być jednak skutecznie zaskarżone do sądu pracy. »

Zwrot kosztów kształcenia przez pracownika

Aktualizacja: 02.10.2008

Obowiązek zwrotu kosztów kształcenia poniesionych przez pracodawcę zależy w dużej mierze od tego, czy dokształcanie odbywało się na podstawie skierowania pracodawcy czy bez skierowania. »

Nawiązanie stosunku pracy

Aktualizacja: 30.09.2008

Świadczenie pracy z reguły odbywa się na podstawie umowy o pracę. Przepisy prawa pracy przewidują również inne formy zatrudnienia pracownika. »

Odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko prawom pracownika

Aktualizacja: 23.09.2008

Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy ścigają wykroczenia przeciwko prawom pracowników. Pracodawcy muszą pamiętać, że za większość z nich grożą surowe kary. »

Zawieszenie układu zbiorowego pracy

Aktualizacja: 23.09.2008

Zawieszeniu ulegają jedynie te postanowienia układu, które w sposób korzystniejszy niż Kodeks pracy regulują prawa pracowników. »

Regulamin pracy

Aktualizacja: 22.09.2008

Regulamin pracy jako akt prawa wewnętrznego stanowi jedno ze źródeł prawa pracy. Może zawierać postanowienia dotyczące m.in. przyjętych okresów rozliczeniowych czasu pracy, terminu, miejsca, czasu oraz częstotliwości wypłaty wynagrodzenia. »

Jak pracownicy unikają wypowiedzeń

Aktualizacja: 22.09.2008

Przeszkodą w dokonaniu skutecznego wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę może być m.in. nagła choroba, ciąża czy działalność związkowa. »

Praca przy monitorze

Aktualizacja: 18.09.2008

Praca na stanowisku wyposażonym w monitor ekranowy jest uznawana za pracę uciążliwą. Czy z tego faktu wynikają jakieś przywileje dla pracownika? »

Jak zatrudnić pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy

Aktualizacja: 18.09.2008

Pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy korzysta z takich samych uprawnień jak pracownicy pełnoetatowi. Inaczej jednak rozliczany jest jego wymiar urlopu wypoczynkowego i praca w godzinach nadliczbowych. »

Pracownik może mieć nawet 12-miesięczny okres wypowiedzenia

Aktualizacja: 18.09.2008

Zgodnie z art. 36 par. 1 k.p. długość okresów wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony zależy od stażu pracy u danego pracodawcy. Czy jest możliwe stosowanie dłuższych okresów wypowiedzenia niż przewidziane w tym artykule? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

taxonline.pl

Serwis podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK