| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Praca i ubezpieczenia

Kiedy pracodawca może zrezygnować z tworzenia funduszu socjalnego

Aktualizacja: 16.12.2008

Pracodawca zobowiązany do tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych może się zwolnić z tego obowiązku i ustalić, że nie będzie tworzył zfśs lub dowolnie będzie kształtować wysokość odpisu na fundusz. Pracodawca może też odstąpić od wypłacania świadczenia urlopowego lub ustalić je w niższej od ustawowej wysokości. Wyjątek stanowią pracodawcy prowadzący działalność w formach organizacyjno-prawnych jednostek sektora finansów publicznych, którzy nie mają takich możliwości. »

Jak ograniczyć koszty działania firmy bez redukcji zatrudnienia

Aktualizacja: 04.12.2008

Przedsiębiorca borykający się z ograniczeniem zamówień nie musi od razu redukować zatrudnienia. Istnieje kilka sposobów, które pozwolą mu ograniczyć koszty bez konieczności zwalniania pracowników. »

Obowiązki pracodawcy związane z bhp w stosunku do telepracowników

Aktualizacja: 04.12.2008

W zakresie bhp w stosunku do telepracowników pracodawca nie musi dbać o bhp pomieszczeń pracy ani zapewniać odpowiednich warunków higienicznosanitarnych. »

O czym musi pamiętać pracodawca, decydując się na zwolnienia grupowe w firmie

Aktualizacja: 01.12.2008

Tylko pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników muszą przestrzegać procedur określonych w tzw. ustawie o zwolnieniach grupowych. Pozostali, redukując zatrudnienie, powinny to robić według reguł ustalonych w kodeksie pracy. »

Odpowiedzialność karna pracodawcy

Aktualizacja: 25.11.2008

Przestępstwem zagrożonym karą nawet do 2 lat pozbawienia wolności jest złośliwe lub uporczywe naruszanie praw pracownika wynikających ze stosunku pracy. »

Konsekwencje spóźnionej wypłaty wynagrodzenia

Aktualizacja: 20.11.2008

Pracodawcy muszą pamiętać, że łamanie przepisów o terminowej wypłacie wynagrodzenia grozi surowymi sankcjami o charakterze publicznym, a pracownicy mogą skutecznie dochodzić swoich praw. »

Na co powinien zwrócić uwagę przedsiębiorca, który chce oddelegować pracownika

Aktualizacja: 18.11.2008

Polscy przedsiębiorcy już od ponad 4 lat mogą delegować osoby zatrudnione do pracy w Unii Europejskiej, EOG i Szwajcarii. Na podstawie składanych dokumentów ZUS opracował wskazówki dla przedsiębiorców, którzy chcą, aby pracownicy podlegali nadal ubezpieczeniom społecznym w Polsce. »

Zasiłek dla bezrobotnych dla przedsiębiorcy

Aktualizacja: 13.11.2008

Prowadzę indywidualnie działalność gospodarczą. Najbardziej intensywna i opłacalna praca przypada na lato i zimę. Dlatego też chcę skorzystać z nowych przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i zawiesić firmę do końca 2008 r. Na ten czas planuję się zarejestrować w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Zależy mi na składce zdrowotnej i zasiłku. Czy mogę tak postąpić? »

Za zleceniobiorcę nie zawsze trzeba opłacać składkę na Fundusz Pracy

Aktualizacja: 13.11.2008

Obowiązek opłacenia składki na Fundusz Pracy za zleceniobiorcę zależy przede wszystkim od statusu zleceniodawcy. Ponadto zleceniobiorca musi podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz jego miesięczny przychód musi być równy co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu. »

Kiedy ustaje dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy

Aktualizacja: 13.11.2008

Prowadzę działalność gospodarczą, przy której zatrudniam 3 pracowników i 6 zleceniobiorców. Z tytułu działalności podlegam obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym oraz dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Gdy we wrześniu br. ubiegałem się o zasiłek chorobowy, okazało się, że ZUS wyłączył mnie z ubezpieczenia chorobowego z powodu opłacenia w zbyt niskiej wysokości składek należnych za marzec (za wszystkich zatrudnionych i za siebie). Dlaczego ZUS wyłączył mnie z tego ubezpieczenia, jeśli zaniżona wpłata dotyczyła składek na ubezpieczenie zdrowotne, a nie na ubezpieczenia społeczne? »

Informacja o warunkach zatrudnienia

Aktualizacja: 12.11.2008

Pracodawca nie musi w sposób opisowy informować pracownika o warunkach zatrudnienia. Wystarczy, jeśli wskaże mu odpowiednie przepisy prawa pracy. »

Kiedy pracodawca ma obowiązek wprowadzenia regulaminu wynagrodzeń

Aktualizacja: 06.11.2008

Określenie wynagrodzenia za pracę jest podstawowym elementem każdej umowy o pracę. Jego wysokość może być określona w regulaminie wynagradzania. Pracodawca powinien wiedzieć, w jakich sytuacjach musi go wprowadzić. »

BHP przy umowach cywilnoprawnych

Aktualizacja: 06.11.2008

Zatrudnienie na umowę cywilnoprawną nie zwalania pracodawcy z obowiązku zapewnienia tym osobom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. »

Karta czasu pracy

Aktualizacja: 06.11.2008

 Obowiązkiem każdego pracodawcy jest prowadzenie dokumentacji związanej z zatrudnieniem. »

Choroba przyczyną rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Aktualizacja: 28.10.2008

Długotrwała i nieprzerwana choroba pracownika może być powodem rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia. Nie oznacza to jednak, że pracodawca nie może czekać na powrót pracownika, usprawiedliwiając mu nieobecność w pracy do czasu odzyskania pełnej zdolności do pracy. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Buchta

Specjalista ds. leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »