| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Praca i ubezpieczenia

Odprawa pieniężna wypłacana przy zwolnieniach grupowych

Aktualizacja: 05.05.2009

Odprawę z tytułu zwolnień grupowych otrzymają zarówno pracownicy zwalniani grupowo, jak i indywidualnie. Aby tak się stało, pracodawca musi zatrudniać co najmniej 20 pracowników. »

Podstawa wymiaru składki dla przedsiębiorcy

Aktualizacja: 30.04.2009

Czy od nowego roku zmieniła się podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób prowadzących działalność gospodarczą? »

Tworzenie służby bhp w firmie

Aktualizacja: 27.04.2009

Pracodawca może powierzyć obowiązki służby bhp firmie zewnętrznej. Jest to dopuszczalne w wypadku, gdy w przedsiębiorstwie zatrudnionych jest mniej niż 100 pracowników. »

Umowa o pracę na zastępstwo

Aktualizacja: 22.04.2009

Umowa na zastępstwo jest rodzajem umowy na czas określony. Pracodawca, zawierając taką umowę, musi pamiętać, że stosuje się do niej szczególne przepisy np. dotyczące okresu wypowiedzenia. »

Jak prawidłowo rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu długotrwałej choroby pracownika

Aktualizacja: 21.04.2009

Pracodawca może rozwiązać bez wypowiedzenia umowę o pracę z pracownikiem w sytuacji jego długotrwałej choroby i nieodzyskania przez pracownika zdolności do pracy po upływie okresów, w trakcie których chory pracownik podlega ochronie przed zwolnieniem z pracy (art. 53 Kodeksu pracy). »

Miejsce pracy pracownika mobilnego

Aktualizacja: 20.04.2009

Miejscem pracy pracownika stale przemieszczającego się może być obszar, na którym jego pracodawca prowadzi działalność, np. terytorium Unii Europejskiej. »

ZUS RMUA dla pracownika w formie elektronicznej

Aktualizacja: 16.04.2009

Kiedy płatnik składek może przekazywać pracownikowi ZUS RMUA w formie elektronicznej? Czy jest do tego potrzebna zgoda pracownika? »

Urlop pracownika tymczasowego

Aktualizacja: 15.04.2009

Uprawnienia urlopowe pracowników tymczasowych różnią się od uprawnień pozostałych grup pracowniczych. Wynikają one z odrębnych przepisów, które regulują te kwestie w odmienny sposób niż kodeks pracy. »

Zwolnienie dyscyplinarne w trakcie wypowiedzenia umowy o pracę

Aktualizacja: 08.04.2009

Pracodawca może zwolnić pracownika w trybie zwolnienia dyscyplinarnego, nawet wtedy gdy wcześniej dokonał wypowiedzenia umowy o pracę. »

Wynagrodzenie godzinowe a płaca minimalna

Aktualizacja: 06.04.2009

Uzależnienie wysokości pensji pracownika od liczby przepracowanych godzin nie zwalnia pracodawcy z wypłaty co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. »

Zatrudnianie niepełnoletnich

Aktualizacja: 02.04.2009

Pracodawca może zatrudnić młodocianego w celu nauki zawodu. Musi jednak pamiętać, że są prace, których taki pracownik nie może wykonywać. Do jego obowiązków należy również zapewnienie młodocianym szczególnej ochrony zdrowia podczas pracy. »

Dokumentacja pracownicza

Aktualizacja: 31.03.2009

Jak długo należy przechowywać dokumenty pracownicze, z jakich przepisów to wynika? »

Czy w niedzielę 3 maja pracownicy mogą pracować w placówkach handlowych

Aktualizacja: 22.04.2009

Prowadzę sklep, w którym zatrudniam 3 pracowników. Sklep jest czynny każdego dnia. Czy w święto 3 maja, które przypada w tym roku w niedzielę, mogę nakazać pracownikom przyjść do pracy? »

Czy za okres pobierania zasiłków osoba prowadząca swoją firmę powinna płacić składkę zdrowotną

Aktualizacja: 23.03.2009

Prowadzę własną działalność. W 2007 r. przez 6 miesięcy pobierałam zasiłek chorobowy z działalności, a potem urodziłam dziecko i otrzymałam zasiłek macierzyński. Przez cały ten okres opłacałam składki i składałam do ZUS dokumenty RSA i RCA tylko za swoich 2 pracowników. ZUS przesłał mi informację, że za cały okres zwolnienia lekarskiego i zasiłku macierzyńskiego mam obowiązek zapłacić składkę zdrowotną z odsetkami. Czy to prawda, że powinnam za siebie opłacać również składkę zdrowotną, nawet jeśli faktycznie nie wykonywałam żadnej pracy w firmie? Jeśli tak, to co muszę teraz zrobić? »

Czy jest dozwolone przyznanie nowym pracownikom niższego wynagrodzenia niż wynagrodzenie osób wcześniej zatrudnionych

Aktualizacja: 23.03.2009

Od 1 maja 2009 r. nasza firma planuje zatrudnić 5 nowych pracowników. Ze względu na kryzys gospodarczy chcielibyśmy ustalić ich wynagrodzenie o 500 zł mniejsze niż wynagrodzenie innych pracowników, którzy już u nas pracują na tych samych stanowiskach pracy. Czy możemy to zrobić? Czy takie postępowanie nie będzie uznane za dyskryminację? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Proactive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK