| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Ustalenie płatnika zasiłków w 2014 r.

Ustalenie płatnika zasiłków w 2014 r.

Płatnik zasiłków ustalany jest w danym roku kalendarzowym, do 30 listopada każdego roku należy ustalić liczbę osób ubezpieczonych. W 2014 r. płatnik będzie zobowiązany do ustalenia wskazanej liczby do 30 listopada 2013 r.

Podmiotami uprawnionymi do ustalania zasiłków są :

1. płatnicy składek na ubezpieczenia chorobowe, zgłaszający do ubezpieczenia powyżej 20 ubezpieczonych, z wyjątkiem osób uprawnionych do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia,

2. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w sytuacjach wskazanych w art. 61 ust. 1 pkt. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Jeżeli zatem płatnik składek zgłosi do ubezpieczenia mniej niż 20 osób, wówczas zasiłki będzie wypłacać ZUS. Ma to zastosowanie również w stosunku do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, osób z nimi współpracujących, jak również osób uprawnionych do zasiłków po ustaniu ubezpieczenia.

Płatnik zobowiązany jest ustalić liczbę ubezpieczony do 30 listopada przedniego roku na następny rok. W 2014 r. pracodawca będzie zobowiązany do obliczenia wysokości świadczeń oraz do ich wypłacenia w przypadku, gdy będzie zatrudniał więcej niż 20 pracowników zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego. W sytuacji, gdy będzie mniej niż 20 osób ubezpieczonych, wówczas ZUS wypłaci świadczenia bez względu na stan zatrudnienia w firmie. Należy pamiętać, że jeżeli nastąpi zmiana liczby ubezpieczonych po 30 listopada, która zależy od wypłaty zasiłków, wówczas zmiana płatnika będzie mogła nastąpić dopiero od 2014r.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kogo uwzględnia się w liczbie ubezpieczonych?

Płatnicy zasiłków określając liczbę ubezpieczonych powinni uwzględnić osoby:

- pracowników, w tym również młodocianych,

- podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby wykonujące pracę nakładczą,

- podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,

- podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby współpracujące z osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,

- podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby prowadzące działalność pozarolniczą,

- podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby współpracujące z osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą, podlegające ubezpieczeniu dobrowolnie.

Nie uwzględnia się natomiast:

- osób przebywających na urlopach wychowawczych i bezpłatnych,

- duchownych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu.

W stosunku do osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, będąca pracodawcą, która przystąpiła dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego – wszystkie zasiłki z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego będzie wypłacał zawsze ZUS.

Zobacz również: Wysokość odpisu na ZFŚS w 2014 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK