| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Terminy wypłacania wynagrodzeń za pracę

Terminy wypłacania wynagrodzeń za pracę

Pracodawca zobowiązany jest do wypłaty pracownikom wynagrodzeń za pracę w okresach nie dłuższych niż jeden miesiąc. Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia. Jakie terminy obowiązują pracodawcę przy wypłacie wynagrodzenia?

Regulacje dotyczące sposobów i terminów wypłaty wynagrodzeń za pracę znajdują się w przepisach kodeksu pracy w rozdziale III. Wypłata wynagrodzenia należy do grupy świadczeń stałych świadczeń po stronie pracodawcy, które wynikają wprost z przepisów prawa, jak również z treści umów o pracę. Pracodawca jest zobowiązany do ustalenia stałego terminu wypłaty wynagrodzeń. W przypadku zatrudnienia większej liczby pracowników niż 20, pracodawca zobowiązany jest do ustalenia regulaminu zakładu pracy w porozumieniu z zakładową organizacją związkową.


Okresy rozliczeniowe


Wynagrodzenie za pracę jest świadczeniem okresowym, wypłacanym w stałym, ustalonym z góry terminie. Przyjętym okresem rozliczenia wynagrodzeń, zgodnie z polskim ustawodawstwem jest miesiąc kalendarzowy. W zależności od rodzaju stosunku pracy i systemu zatrudnienia, okresy rozliczeniowe są różne. W przypadku systemów zmianowych oraz pracy w ruchu ciągłym okresem rozliczeniowym należy przyjąć okres rozliczeniowy jako wielokrotność tygodnia pracy. Wówczas wypłata wynagrodzenia następuje częściej niż raz w miesiącu, jednakże są to wyjątki ujęte w przepisach kodeksu pracy. Obowiązek pracodawcy do wypłaty wynagrodzenia raz w miesiącu nie musi w rezultacie oznaczać, iż okres rozliczeniowy musi objąć miesiąc kalendarzowy.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Kadry i ZUS


Terminy wypłat wynagrodzeń


Pracodawca może ustalić terminowe wypłaty wynagrodzeń w sposób jemu odpowiadający. Wówczas dzień wypłaty może określić jako konkretny dzień miesiąca, np. 10, czy 20. Wobec tego spełniony zostanie ustawowy warunek terminowości wypłat raz w miesiącu, płatny z góry.  Zgodnie z art. 85 § 2 kodeksu pracy, co do zasady wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Należy jednak pamiętać, iż Przepisy art. 85 § 1 i art. 86 KP, określające termin i sposób wypłaty wynagrodzenia za pracę, nie mają zastosowania w przypadku transferu do Polski części wynagrodzenia pracownika zatrudnionego za granicą (wyr. SN, I PKN 142/99).


W przypadku, gdy dzień określony jako dzień wypłaty wynagrodzenia przypada w dniu wolnym od pracy, pracodawca powinien dokonać wypłaty w ostatnim dniu poprzedzającym dzień wolny bądź w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym okres świąteczny. Płatność z dołu oznacza, iż pracodawca wypłaca pracownikowi wynagrodzenie po wykonanej przez niego pracy, chyba że przepisy kodeksu pracy stanowią inaczej i wskazują wyjątki od tej zasady. Opóźnienie w wypłacie ponad ostatni dzień okresu rozliczeniowego może być uzasadniony jedynie koniecznością ustalenia wysokości wartości wynagrodzenia. W innym przypadku dochodzi do naruszenia obowiązku niezwłocznej wypłaty wynagrodzenia.


Pracodawca, który dokonuje wypłat w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy pracownika, zobowiązany jest do wypłaty w takim terminie, aby pracownik mógł dysponować środkami pieniężnymi w dniu ustalonym jako dzień wypłaty świadczeń. W razie nieterminowego wypłacenia wynagrodzenia pracownikowi przysługuje roszczenie o odsetki z tytułu opóźnienia w wypłacie. Dotyczy to również sytuacji, gdy opóźnienie nastąpiło nie z winy pracodawcy, za które to opóźnienie nie ponosi odpowiedzialności. Wspomniane odsetki powinny być naliczane od wysokości kwoty wynagrodzenia, niepomniejszonej o inne świadczenia.

 
Zobacz również:
Dodatek za pracę w porze nocnej 2014

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK