| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Terminy wypłacania wynagrodzeń za pracę

Terminy wypłacania wynagrodzeń za pracę

Pracodawca zobowiązany jest do wypłaty pracownikom wynagrodzeń za pracę w okresach nie dłuższych niż jeden miesiąc. Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia. Jakie terminy obowiązują pracodawcę przy wypłacie wynagrodzenia?

Regulacje dotyczące sposobów i terminów wypłaty wynagrodzeń za pracę znajdują się w przepisach kodeksu pracy w rozdziale III. Wypłata wynagrodzenia należy do grupy świadczeń stałych świadczeń po stronie pracodawcy, które wynikają wprost z przepisów prawa, jak również z treści umów o pracę. Pracodawca jest zobowiązany do ustalenia stałego terminu wypłaty wynagrodzeń. W przypadku zatrudnienia większej liczby pracowników niż 20, pracodawca zobowiązany jest do ustalenia regulaminu zakładu pracy w porozumieniu z zakładową organizacją związkową.


Okresy rozliczeniowe


Wynagrodzenie za pracę jest świadczeniem okresowym, wypłacanym w stałym, ustalonym z góry terminie. Przyjętym okresem rozliczenia wynagrodzeń, zgodnie z polskim ustawodawstwem jest miesiąc kalendarzowy. W zależności od rodzaju stosunku pracy i systemu zatrudnienia, okresy rozliczeniowe są różne. W przypadku systemów zmianowych oraz pracy w ruchu ciągłym okresem rozliczeniowym należy przyjąć okres rozliczeniowy jako wielokrotność tygodnia pracy. Wówczas wypłata wynagrodzenia następuje częściej niż raz w miesiącu, jednakże są to wyjątki ujęte w przepisach kodeksu pracy. Obowiązek pracodawcy do wypłaty wynagrodzenia raz w miesiącu nie musi w rezultacie oznaczać, iż okres rozliczeniowy musi objąć miesiąc kalendarzowy.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Kadry i ZUS


Terminy wypłat wynagrodzeń


Pracodawca może ustalić terminowe wypłaty wynagrodzeń w sposób jemu odpowiadający. Wówczas dzień wypłaty może określić jako konkretny dzień miesiąca, np. 10, czy 20. Wobec tego spełniony zostanie ustawowy warunek terminowości wypłat raz w miesiącu, płatny z góry.  Zgodnie z art. 85 § 2 kodeksu pracy, co do zasady wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Należy jednak pamiętać, iż Przepisy art. 85 § 1 i art. 86 KP, określające termin i sposób wypłaty wynagrodzenia za pracę, nie mają zastosowania w przypadku transferu do Polski części wynagrodzenia pracownika zatrudnionego za granicą (wyr. SN, I PKN 142/99).


W przypadku, gdy dzień określony jako dzień wypłaty wynagrodzenia przypada w dniu wolnym od pracy, pracodawca powinien dokonać wypłaty w ostatnim dniu poprzedzającym dzień wolny bądź w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym okres świąteczny. Płatność z dołu oznacza, iż pracodawca wypłaca pracownikowi wynagrodzenie po wykonanej przez niego pracy, chyba że przepisy kodeksu pracy stanowią inaczej i wskazują wyjątki od tej zasady. Opóźnienie w wypłacie ponad ostatni dzień okresu rozliczeniowego może być uzasadniony jedynie koniecznością ustalenia wysokości wartości wynagrodzenia. W innym przypadku dochodzi do naruszenia obowiązku niezwłocznej wypłaty wynagrodzenia.


Pracodawca, który dokonuje wypłat w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy pracownika, zobowiązany jest do wypłaty w takim terminie, aby pracownik mógł dysponować środkami pieniężnymi w dniu ustalonym jako dzień wypłaty świadczeń. W razie nieterminowego wypłacenia wynagrodzenia pracownikowi przysługuje roszczenie o odsetki z tytułu opóźnienia w wypłacie. Dotyczy to również sytuacji, gdy opóźnienie nastąpiło nie z winy pracodawcy, za które to opóźnienie nie ponosi odpowiedzialności. Wspomniane odsetki powinny być naliczane od wysokości kwoty wynagrodzenia, niepomniejszonej o inne świadczenia.

 
Zobacz również:
Dodatek za pracę w porze nocnej 2014

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Targowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK