| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Urlop okolicznościowy nie dla stażysty

Urlop okolicznościowy nie dla stażysty

Urlop okolicznościowy, podobnie jak urlop wypoczynkowy jest uprawnieniem ściśle związanym ze stosunkiem pracy. Skoro stażysta nie jest pracownikiem w rozumieniu kodeksu pracy nie przysługuje mu uprawnienie do urlopu okolicznościowego.

Osoba bezrobotna skierowana na staż nie jest pracownikiem w rozumieniu kodeksu pracy. Zgodnie bowiem z art. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 1998 r., nr 21, poz. 94 z późn. zm.) pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Osoby wykonujące pracę w ramach innego stosunku prawnego niż stosunek pracy (np. na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło, umowy agencyjnej itp.) nie są pracownikami w rozumieniu kodeksu pracy.

Ponadto w art. 2 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r., poz. 674 z późn. zm.) ustawodawca wyraźnie potwierdził, iż stażysty nie należy utożsamiać z pracownikiem pracodawcy. Wprowadzono bowiem definicję stażu, przez który należy rozumieć nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązywania stosunku pracy z pracodawcą.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

W myśl § 15 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. Nr 60, poz. 281 z późń. zm) pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:

       1)  2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,

       2)  1 dzień - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Zobacz: Udzielanie urlopu okolicznościowego

Podsumowując powyższe, ponieważ bezrobotny skierowany na staż nie jest pracownikiem w rozumieniu kodeksu pracy tym samym pracodawca nie ma obowiązku stosować w stosunku do stażysty przepisów wyżej wymienionego rozporządzenia regulującego instytucję tzw. „urlopu okolicznościowego”.

Zauważyć jednakże w tym miejscu należy, iż  zgodnie z art. 53 ust 7a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r., poz. 674 z późn. zm.) na wniosek bezrobotnego odbywającego staż pracodawca jest obowiązany do udzielenia dni wolnych w wymiarze 2 dni za każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu.

W świetle powyższego, osoba odbywająca staż ma prawo do 2 dni wolnych po upływie 30 dni kalendarzowych odbywania stażu, jednakże nie na mocy § 15 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, lecz w trybie przewidzianym w art. 53 ust 7a ustawy z z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Ponieważ prawo nie przewiduje żadnych przeszkód co do sposobu wykorzystania 2 dni wolnych przez osobę odbywającą staż, to tym samym możliwe jest wystąpienie przez stażystę do pracodawcy o udzielenie wolnych dni w terminie związanym z organizacją ślubu.

Zobacz: Odmowa udzielenia pracownikowi dnia wolnego


Autor:
radca prawny Tomasz Urbanowicz

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Nawrocki

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK