| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jakich danych osobowych może żądać pracodawca od pracownika?

Jakich danych osobowych może żądać pracodawca od pracownika?

Pracodawca ma prawo żądać ujawnienia określonych przepisami prawa danych osobowych pracownika związanych z jego zatrudnieniem. Ujawnienie danych nie należy jednak do obowiązków po stronie pracownika. Jakiego rodzaju danych może żądać pracodawca?

Dobór pracownika o odpowiednich kwalifikacjach na wskazane stanowisko zależy od wielu czynników, m.in. sprawdzenia wszystkich danych osobowych tego pracownika. Dane osobowe dotyczące zarówno pracowników, jak również kandydatów na stanowisko podlegają ochronie. Zgodnie z ustawa o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2002, nr 101, poz. 926), za dane osobowe uważa się wszelkie informacje pozwalające zidentyfikować osobę fizyczną. Wskazana ustawa przewiduje również czynności związane z przetwarzaniem danych, czyli zbieraniem, utrwalaniem, przechowywaniem i wszelkimi innymi operacjami dokonywanymi na danych osobowych.


Dane konieczne według kodeksu pracy


Zgodnie z art. 211 § 1 k.p. pracodawca ma prawo żądać od pracownika (osoby ubiegającej się o zatrudnienie) danych dotyczących identyfikacji personalnej, wykształcenia, przebiegu zatrudnienia. Zgodnie z regulacją tego przepisu wskazane sfery osobiste pracownika obejmują:


1) imię (imiona) i nazwisko,

2) imiona rodziców,

3) datę urodzenia,

4) miejsce zamieszkania (adres do korespondencji),

5) wykształcenie,

6) przebieg dotychczasowego zatrudnienia.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM
: Moja Firma - Kadry i ZUS


W odniesieniu do informacji koniecznych dla płatnika (pracodawcy) wymagany jest numer PESEL pracownika. Od 2011 r. pracownik nie ma obowiązku podawania numeru NIP, jeżeli nie prowadzi działalności gospodarczej. W przypadku przebiegu zatrudnienia mogą wystąpić pewne rozbieżności, bowiem co do zasady pod uwagę bierze się okresy zatrudnienia na podstawie stosunku pracy. Natomiast według innego stanowiska w doktrynie, do przebiegu zatrudnienia można zaliczyć okresy pracy zawodowej przepracowane na podstawie umów cywilnoprawnych. Ponadto pracodawca ma prawo żądać podania innych danych wynikających z odrębnych przepisów.


Dane pracownika według rozporządzenia


Zgodnie z § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji prowadzonej przez pracodawców, pracodawca może żądać:


1) wypełnionego kwestionariusza osobowego dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie,

2) świadectw pracy z poprzednich miejsc pracy lub innych dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia, obejmujących okresy pracy przypadające w roku kalendarzowym, w którym pracownik ubiega się o zatrudnienie,

3) dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, wymagane do wykonywania oferowanej pracy,

4) świadectwa ukończenia gimnazjum - w przypadku osoby ubiegającej się o zatrudnienie w celu przygotowania zawodowego,

5) orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku,

6) innych dokumentów, jeżeli obowiązek ich przedłożenia wynika z odrębnych przepisów.


Zapis dotyczący możliwości uzyskania innych dokumentów może wiązać się przykładowo z zaświadczeniem dotyczącym karalności pracownika. Zgodnie z sentencją wyroku NSA (II SA/Wa 978/11) jedynym wymaganym dokumentem przez organ zatrudniający, bądź powołujący do służby, który wiąże się z uprzednią karalnością kandydata jest informacja o osobie z Krajowego Rejestru Karnego. Domaganie się złożenia innych dokumentów, czy to od kandydata, czy też innych podmiotów, w tym organów administracji publicznej, musi wynikać wprost z przepisów prawa ogólnie obowiązujących. Informacje jakimi dysponuje Krajowy System Informacyjny Policji nie stanowią źródła wiedzy powszechnie dostępnej, służą wyłącznie do realizacji zadań Policji.


Zobacz również:
Czy pracownik może nie zgodzić się na wypowiedzenie zmieniające?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK