| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Umowa o zakazie konkurencji

Umowa o zakazie konkurencji

Pracodawca może zawrzeć z pracownikiem odrębną umowę, na podstawie której pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy. W przypadku naruszenia postanowień umownych pracownik może zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Czy umowa wiąże również po ustaniu stosunku pracy?

Zakaz konkurencji uregulowany został w art. 1011 § 1 kodeksu pracy, zgodnie z którym na podstawie odrębnej umowy pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Świadczenie usług przez pracownika na rzecz takiego podmiotu stanowi naruszenie obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy (wyr. SN III PK 43/09). Wskazany zakaz należy rozumieć jako zaniechanie jakiegokolwiek działania, które szkodziłoby interesom pracodawcy. Zakaz konkurencji w trakcie zatrudnienia może być jednak w razie określenia jego zakresu "w odrębnej umowie" traktowany co najwyżej jako specyficzna konkretyzacja ogólniejszego pracowniczego obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy, chronienia jego mienia oraz zachowywania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę (wyr. SN II PK 388/04).


Działalność konkurencyjna


Prowadzenie działalności konkurencyjnej może dotyczyć zarówno pracownika jak i  przedsiębiorcy, działającego na szkodę spółki przez objęcie udziałów w spółce konkurencyjnej. Przejawem takiego działania może być działalność na rachunek innej osoby lub występowanie w innej spółce w charakterze prokurenta bądź pełnomocnika. Ochrona pracodawcy przed działalnością konkurencyjną dotyczy zarówno aktywnego działania pracownika, czyli faktycznie wykonywanej aktywności bądź sam zamiar podjęcia się takiej działalności. W związku z tym, nie jest złamaniem zakazu prowadzenia działalności konkurencyjnej po ustaniu stosunku pracy (klauzuli konkurencyjnej) uczestnictwo w spółce, która nie podjęła żadnej działalności i czynności przygotowawczych do niej, a także członkostwo w radzie nadzorczej spółki, której działalność nie zagraża (choćby potencjalnie) interesom byłego pracodawcy (wyr. SN II PK 374/09). Ponadto zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy nie oznacza w ogólności zakazu wykonywania tego samego rodzaju aktywności zawodowej, jak u byłego pracodawcy, związanej z wyuczonym zawodem, a jedynie zakaz wykorzystywania jej w procesie wytworzenia takich dóbr i usług, które stanowią przedmiot działalności tego pracodawcy lub dóbr i usług podobnych (wyr. SN II PK 108/10).


Zobacz również:
Odmowa ponownego zatrudnienia

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe "KOMP-BIUR" sp. z o.o.

Kompleksowa obsługa księgowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »