| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Umowa o zakazie konkurencji

Umowa o zakazie konkurencji

Pracodawca może zawrzeć z pracownikiem odrębną umowę, na podstawie której pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy. W przypadku naruszenia postanowień umownych pracownik może zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Czy umowa wiąże również po ustaniu stosunku pracy?


Odrębna umowa


Umowa o zakazie konkurencji powinna zostać ustanowiona w odrębnej umowie co oznacza, że sam zakaz nie może stanowić postanowienia umownego np. umowy o pracę stanowiącego podstawę jej zawarcia. Jednak zgodnie ze zdaniem Sądu Najwyższego - "Odrębna" umowa o zakazie konkurencji może być zawarta (zamieszczona) w dokumencie umowy o pracę. Rygor nieważności dla umowy o zakazie konkurencji wynika tylko z braku formy pisemnej (art. 1013 k.p.), nie zaś z braku zawarcia jej w odrębnej umowie (dokumencie) - wyr. II PK 234/05.


Kara umowna za naruszenie zakazu konkurencji


W przypadku naruszenia postanowień umowy, na pracownika może zostać nałożona kara umowna. Nie znajduje ona uregulowania w przepisach kodeksu pracy, wobec czego zastosowanie znajdą przepisy kodeksu cywilnego. Kara umowna będzie zatem stanowić formę naprawienia szkody wynikającej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, wobec czego pracownik zobowiązany jest do zapłaty określonej sumy tytułem odszkodowania, które nie może być niższe od 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji. Wynika z tego zatem, że pracodawca nie może zastrzec kary umownej w trakcie trwania zatrudnienia. Pracodawca, który poniósł szkodę wskutek naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji przewidzianego w umowie, może dochodzić od pracownika wyrównania tej szkody. Nie jest trafne stanowisko, że jeśli ustały przyczyny, dla których została zawarta umowa o zakazie konkurencji, w szczególności jeśli pracodawca zwolnił pracownika z obowiązku powstrzymania się od działalności konkurencyjnej - umowa ulega rozwiązaniu i na pracodawcy nie ciąży obowiązek wypłaty odszkodowania (wyr. SN II PK 166/05).


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK