| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Składki ZUS od wynagrodzenia zleceniobiorcy

Składki ZUS od wynagrodzenia zleceniobiorcy

Wynagrodzenie zleceniobiorcy, który nie posiada statusu studenta musi zostać objęte obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym, rentowym, wypadkowym i zdrowotnym, jeżeli wykonywana praca stanowi jedynie zatrudnienie. W jaki sposób zgłosić zleceniobiorcę do ZUS?

Pracodawcy często decydują się na zatrudnienie osób na podstawie umowy zlecenia. Taka forma świadczenia pracy jest znacznie korzystniejsza dla pracodawców, gdyż często mogą w tym trybie zatrudnić studentów i ponosić mniejsze koszty. Podstawową kwestią przy podejmowaniu zatrudnienia jest opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U.2009.205.1585) obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu podlegają osoby wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osobami z nimi współpracującymi, z zastrzeżeniem uczniów oraz studentów.


Okresy ubezpieczenia


Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu podlegają osoby fizyczne - zleceniobiorcy od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy. W czasie trwania tych okresów zleceniobiorcy podlegają również ubezpieczeniu zdrowotnemu. Wobec tego z obowiązku pracodawcy, polegającego na zgłoszeniu do ubezpieczenia społecznego pracowników, należy wysnuć wniosek, że przesłankę nawiązania stosunku ubezpieczenia oraz wynikające z tego stosunku prawo do świadczeń nie stanowi samo zawarcie umowy o pracę, lecz zatrudnienie, bowiem wykonywanie pracy - a nie samo zawarcie - w ramach stosunku pracy uprawnia do świadczeń przewidzianych w przepisach prawa. Oznacza to także, że zobowiązanie pracownika powinno polegać na wykonywaniu pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz do świadczenia wynagrodzenia przez pracodawcę (wyr. SA w Łodzi z dnia 12 września 2012 r., III AUa 1475/11).


Zobacz również: Składki ZUS od kosztów dojazdu pracownika do pracy


Zgłoszenie do ZUS


Zgodnie z regulacją zawartą w art. 17 ust. 1 ustawy składki do ZUS na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz zdrowotne za ubezpieczonych zleceniobiorców zobowiązany jest obliczyć, rozliczyć i opłacić zleceniodawca, będący płatnikiem składek. Wobec tego, jako płatnik zobowiązany jest zgłosić zleceniobiorcę do ZUS, wypełniając odpowiedni formularz.


Podstawę wymiaru składek na wskazane ubezpieczenia stanowi przychód uzyskany z tytułu wykonywanej pracy na podstawie umowy zlecenia. Jednakże art. 18 ust. 3 ustawy podstawę wymiaru składek zleceniobiorców ustala się zgodnie z powszechnymi zasadami, jeżeli w umowie agencyjnej lub umowie zlecenia albo w innej umowie o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz określono odpłatność za jej wykonywanie kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie.


Zatrudnienie studentów na podstawie umowy zlecenia


Pracodawca, który zatrudnia uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych lub studentów, do ukończenia 26 lat jest zwolniony z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, z wyłączeniem osób świadczących pracę na podstawie umowy uaktywniającej. Jednakże w przypadku, gdy zleceniobiorca utraci status studenta/ucznia bądź ukończy 26 lat, wówczas zostanie objęty obowiązkowo ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym, wypadkowym i zdrowotnym.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Kadry i ZUS

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Zemła

Dyrektor ds. rozwoju Equity Investments S.A. Ekspert w dziedzinie usług profesjonalnych i outsourcingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »