| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Składki ZUS od kosztów dojazdu pracownika do pracy

Składki ZUS od kosztów dojazdu pracownika do pracy

Pracodawca, który określi w regulaminie wynagradzania zwrot kosztów dojazdu pracownika do pracy potrącając zaliczkę na podatek dochodowy nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Czy przejazd prywatnym samochodem może być również traktowany jako przychód niepodlegający oskładkowaniu?

W rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Zgodnie z tą regulacją zwrot kosztów przejazdów pracownika do pracy należy traktować jako przychód. Zatem, jeżeli firma decyduje się w drodze przyjętego regulaminu wynagradzania, że koszty przejazdu pracownika będą zwracane, wówczas zobowiązana jest do odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy pracownika.


Zobacz również:
Kiedy przedsiębiorca może opłacać preferencyjne składki?


Przychód podstawą wymiaru składek


Zgodnie z § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U.1998.161.1106) podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi przychód osiągany przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Przychodem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będą zatem otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Zgodnie z sentencją wyroku WSA w Warszawie z dnia 18 stycznia 2008 r. (III SA/Wa 1476/07) przychodem pracownika są wszelkie otrzymane przez niego świadczenia, do których zalicza się nie tylko wynagrodzenia wynikające z zawartych umów o pracę lub umów o podobnym charakterze, ale również wszystkie inne przychody, niezależnie od podstawy, na jakiej zostały wypłacone.


Na podstawie § 2 ust. 1 pkt. 26 rozporządzenia podstawy wymiaru składek nie będą stanowić korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji. Oznacza to zatem, że jeżeli firma zastrzeże zwrot kosztów za dojazd pracownika do pracy i odprowadzi z tego tytułu zaliczkę na podatek dochodowy, wówczas nie będzie zobligowana do odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Powyższe regulacje dotyczą zarówno dojazdów środkami komunikacji miejskiej, samochodem służbowym, jak również prywatnym.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Kadry i ZUS

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Beata Mosór

Zastępca Dyrektora ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »